- OPUBLIKOWANO
- 15 stycznia 2017
SDBC Czernichów
Spotkanie z Uczniami i Nauczycielami w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl
W ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl odbył się cykl spotkań w ZSRCKU w Czernichowie.Spotkanie z Dyrektorem szkoły było poprzedzone kilkoma rozmowami telefonicznymi, więc większość szczegółów została juz wcześniej omówiona. Dyrektor szkoły Pani Barbara Kajda pełni funkcję mentora w projekcie, więc była dobrze zorientowana w tematyce. Zachęciłam do udziału w konkursie, przekazałam komplet materiałów, zachęciłam do korzystania ze strony cyfrowobezpieczni.pl.
Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami na auli zaprezentowana została strona projektu oraz film na temat cyberzagrożeń. Po filmie przeprowadziliśmy krótką dyskusję. Poruszyliścy temat zachowań ryzykownych, publikowania w sieci, bezpieczeństwa e-finansów. Podkresliłam, że nie jestem tutaj po to aby ich zniechęcić do korzystania z internetu ale żeby uświadomić na jakie pułapki możemy trafic w sieci. Ponieważ spotkanie było przeprowadzone w szkole ponadgimnazjalnej, skupiłam się na aspektach prawnych i świadomym kreowaniu własnego wizerunku.Uczniowie zadawali pytania dotyczące legalności pobierania treści z internetu i przy tej okazji wspomniałam o prawach autorskich, niestety ograniczony czas nie pozwolił na rozwinięcie kolejnego tematu dlatego odesłałam uczniów po więcej informacji na stronę projektu oraz stronę legalnakultura.pl. Zachęciłam uczniów do udziału w konkursie i śledzenia aktywności innych szkół na stronie projektu gdzie mogą znaleźć wiele inspiracji.
Warsztaty przeprowadzone zostały w 3 klasach pierwszych.
Na pierwszy zajęciach obejrzeliśmy film na temat sextingu i świadomego kreowania własnego wizerunku.Omówiliśmy filmy i przeprowadziliśmy krótką dyskusję.
Uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania.
Co moge wyczytać z facebookowego profilu przypadkowej osoby ( konto publiczne) ?
Jakich danych nigdy nie powinniśmy udostepniać?
Ile potrzebujesz czasu na zrobienie zrzutu ekranu?
Czy ktokolwiek może nas śledzić w sieci?
Uczniowie uświadomili sobie, że wytyczenie granicy prywatności jest dla ich dobra, a nadmierna transparentność w sieci działa na ich niekorzyść.Po prezentacji odpowiedzi każdej z grup, wspólnie zostały ustalone zasady bezpiecznego postępowania.
Na drugich warsztatach uczniowie również obejrzeli filmy na temat sextingu i świadomego kreowania własnego wizerunku. Uczniowie odpowiedzieli na te same pytania co poprzednia grup, również ustaliliśmy zasady bezpieczeństwa.
Skupiliśmy sie jednak na publikowaniu zdjęć swoich i grupowych oraz na aplikacji snapchat. Wszyscy uczniowie podkreślali, że cenią sobie prywatność jednak nie zawsze podchodzą do niej wystarczająco poważnie.
Warszaty z trzecią grupą rozpoczęliśmy od prezetacji fimu na temat sextingu i świadomego kreowania własnego wizerunku. Prowadziliśmy dyskusję na temat "fenomenu" memów i ich krzywdzącej roli, oraz aplikacji na fb pulikujących treści w naszym imieniu, której dobrowolnie udostepniamy dane zapisane na profilach fb. Uczniowie także odpowiadali na te same pytania, również ustaliliśmy zasady rozsądnego postępowania.
Na spotkaniu Rady Pedagogicznej przedstawiłam stronę projektu oraz prezentację (prezi) na temat projektu i konkursu. Na życzenie Pani Dyrektor, omówiłam zasady bezpiecznych e-finansów.
Tematyka jest bardzo szeroka, a uczniowie chcieli usłuszeć odpowiedzi na wiele pytań jednak ograniczenia czasowe nie daja takiej mozliwości.