- OPUBLIKOWANO
- 30 listopada 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Łochowie
Wizyta w Szkole Podstawowej w Łochowie rozpoczęła się od spotkania z panem dyrektorem. W trakcie rozmowy omówiliśmy szczegółowo założenia projektu oraz plan Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego. Mając jeszcze chwilę czasu do rozpoczęcia warsztatów poruszyliśmy jeszcze temat wykorzystania przez szkołę narzędzi cyfrowych w procesie edukacyjnym.
W trakcie warsztatów w trzech wybranych wcześniej kasach, na bazie materiałów filmowych, rozmawialiśmy o zagrożeniach na jakie mogą natknąć się w trakcie korzystania z zasobów sieci. Uczniowie byli świadomi zagrożeń na jakie są narażeni, lecz nie do końca byli świadomi konsekwencji swojego postępowania, a w szczególności tego, że sami mogą stać się sprawcami przestępstwa i narazić rodziców czy opiekunów nie tylko na nieprzyjemności, ale również na znaczne koszty finansowe.
Po warsztatach nadszedł czas na spotkanie z całą społecznością uczniowską, która z racji wielkości placówki zastała podzielona na dwie części. Uczniowie bardzo chętnie wchodzili w interakcję w trakcie spotkania i wykazywali dużą chęć przyswojenia nowej wiedzy. Również obecni na spotkaniu nauczyciele, aktywnie brali udział w dyskusji i przedstawiali sytuacje wynikające z ich osobistego doświadczenia.
Ostatni element SDBC to spotkanie z gronem nauczycielskim w ramach rady pedagogicznej. Duże zainteresowanie i emocje wzbudził prezentowany na spotkaniu film. Myślę, że świetnie obrazuje stan wiedzy i skalę zagrożenia z jakim na co dzień spotyka się szkoła i pracujący w niej nauczyciele. Z racji ograniczonego czasu nie mogliśmy pozwolić sonie na bardzo wnikliwą dyskusję na temat każdej przedstawianej pozycji z katalogu cyberzagrożeń, lecz omówiliśmy te, które wzbudziły największe zinteresowanie. To oczywiście prawo autorski, kontakt z obcymi osobami poznanymi w sieci oraz chęć publikacji przez uczniów swojego wizerunku w portalach społecznościowych. Podsumowując wspólnie spotkanie zwróciliśmy uwagę na dbanie o dobre relacje oraz istotę reagowania na wykryte przypadki cyberprzemocy o pozwala na zapobieganie ewentualnej eskalacji problemu. Oczywiście reakcja powinna być adekwatna do danej sytuacji.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Sławomir Krajewski