- OPUBLIKOWANO
- 17 października 2018
SDBC w SP w Kozielicach
10 października w SP w Kozielicach odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Uczniowie z klas 1 – 3 chętnie wypowiadali się na temat Internetu. Wiedzą do czego służy i że nie należy podawać swoich danych. W oparciu o bajkę „Sieciaki.pl” omówione i utrwalone zostały zasady bezpieczeństwa w kontakcie
z innymi użytkownikami cyberprzestrzeni. W starszych klasach na zajęciach w formie warsztatów zrealizowane zostały tematy: Cyfrowe zagrożenia, Bezpieczeństwo własnego wizerunku, Wiarygodność informacji w sieci. Po obejrzeniu materiału filmowego, w każdej grupie omówione zostały zagrożenia prezentowane przez bohaterów, jak ich unikać, jak radzić sobie z agresją w sieci do czego może doprowadzić hejt, a także jakie konsekwencje w przyszłości mogą wynikać z lekkomyślnego publikowania postów, komentarzy i zdjęć. Uczniowie wspólnie doszli do wniosku, że można i należy w kulturalny sposób reagować na cyberprzemoc, myśląc o przyszłości już teraz muszą zwracać uwagę na treści zamieszczane w social mediach. Wykorzystując narzędzia cyfrowe odczytywali informacje zapisane w QR kodzie, między innymi numer telefonu zaufania, zasady antyhejtowe, zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni. W ramach utrwalenia wiadomości, mogli sprawdzić swoją wiedzę za pomocą aplikacji Plickers i Kahoot.
Na spotkaniu z gronem pedagogicznym omawiając cele i założenia projektu zaprezentowany został film Seksting, na podstawie którego przedstawiono typowe zachowania „cyfrowej” młodzieży. W prezentacji specjaliści wypowiadali się na temat konsekwencji prawnych i moralnych ponoszonych zarówno przez ofiarę jak i sprawców cyberprzemocy, rozpoznawania symptomów oraz sposobu reagowania w przypadku ujawnienia zagrożenia. Przedstawiona została rola i zadania szkoły, nauczycieli i rodziców jak również oferta edukacyjna przygotowana w ramach projektu, min. kurs e-learningowy, strony ze scenariuszami zajęć oraz propozycje filmowe dotyczące omawianego zagadnienia.