- OPUBLIKOWANO
- 04 listopada 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 3 im. Kard. S. Wyszyńskiego w Ostrołece rozpoczęło się na auli. Szkolna Mentorka powitała Edukatorkę projektu oraz uczniów i nauczyciel. Przedstawiła również laureatów szkolnego konkursu na „Plakat promujący szacunek w Sieci”. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Edukatorka podziękowała szkonej Mentorce za pomysł i organizację konkursu a zwycięzcom pogratulowała i życzyła, by wszyscy zawsze szanowali się w Sieci.
Prowadząca przedstawiła główne założenia i cele projektu Cyfrowobezpieczni.pl., zwracając szczególną uwagę na najczęstsze zagrożenia, na które jesteśmy narażeni. Zaprezentowała film dotyczący współczesnych cyberzagrożeń a sytuacje przedstawione na filmie omówiła wspólnie z uczniami. Edukator z uwagą wysłuchała wypowiedzi dzieci i ich pomysłów jak postępować właściwie w danych sytuacjach by nie doświadczyć w swoim życiu podobnych przykładów, czyli nie spotkać się z rekinem. Edukator podała również informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń.
Po spotkaniu ogólnym odbyły się 3 zajęcia warsztatowe w klasach. Uczniowie pracując metodą burzy mózgów zastanawiali się nad plusami i minusami Internetu a efekty pracy przelewali na papier. Uczniowie chętnie wypowiadali na temat bezpieczeństwa w sieci . Przeprowadzone zajęcia warsztatowe rozpoczynały się pre testem i kończyły post testem.
Szkolenie Rady Pedagogicznej było okazją do zastanowienia się nad pytaniami: ”Czy da się funkcjonować bez nowych technologii?” oraz „Czy warto uciekać od świata cyfrowego?”. Edukatorka podkreśliła, że odpowiedzi na te i wiele innych pytań należy szukać na stronie www.cyfrowobezpieczni.pl. Zwróciła szczególną uwagę na materiały edukacyjne, filmy i kursy e-learningowe a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs dla szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”
Edukatorka dziękuje Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły zaangażowanym w organizację i sprawny przebieg SDBC. Szczególne podziękowania kieruje do Szkolnej Mentorki organizującej wydarzenie oraz młodzieży uczestniczącej w spotkaniach. Wyraża wdzięczność za aktywność i otwartość podczas zajęć i życzy bezpiecznego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni.