- OPUBLIKOWANO
- 09 listopada 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Złotnikach Kujawskich
Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu w Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich rozpoczął się od spotkania z wicedyrektorem szkoły panem Robertem Mikołajczykiem. Szkoła bardzo angażuje się w edukację w sferze cyberbezpieczeństwa, czego przykładem jest między innymi udział pani dyrektor oraz szkolnego mentora cyberbezpieczeństwa w konwencie Cyfrowobezpieczni.pl, który właśnie dziś odbywa się w Warszawie. W trakcie spotkania z panem wicedyrektorem omówiliśmy cele projektu, materiały edukacyjne przekazane szkole oraz szczegółowy plan dnia, gdyż w dniu dzisiejszym przypadły w szkole obchodny Święta Niepodległości.
Pierwsze w kolejności odbyły się warsztaty dla uczniów wybranych trzech klas gimnazjum, w których wzięła również udział pani pedagog. W ich trakcie uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z różnymi sferami korzystania z sieci, zarówno tymi negatywnymi jak i pozytywnymi. Mimo posiadania bogatej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa pewne zagadnienia w szczególności prawo autorskie wzbudzały w uczestnikach spotkania wiele niepewności i kontrowersji. Jest to tematyka bardzo skomplikowana i bardzo bogata, lecz uczniowie poznali kilka zasad, którymi kierując się w trakcie korzystania z zasobów internetowych będzie im dużo łatwiej wybrać legalne treści. Uczuleni zostali również na kwestię, że kwestia udostępniania treści może być nie tylko niemoralna i nielegalna, ale wiązać się może z dużą odpowiedzialnością finansową oraz karną.
Wspólne spotkanie z uczniami nastąpiło po oficjalnej części obchodów Święta Niepodległości, na którą przybili zaproszeni goście, między innymi radni oraz wójt gminy pan Witold Cybulski. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który spotkał się z żywym zainteresowanie i zwrócił uwagę na te aspekty cyberbezpieczeństwa, których uczniowie nie do końca byli świadomi. Po filmie przeprowadziliśmy jeszcze dyskusję o różnych aspektach sieci i tych negatywnych i tych pozytywnych, aby zaznaczyć, że Internet sam w sobie nie jest ani zły, ani dobry, wszystko zależy od tego na ile świadomie się z niego korzysta.
W spotkaniu w trakcie rady pedagogicznej wzięła udział liczna grupa nauczycieli, którzy potrafili podzielić się kilkoma przykładami cyberzagrożeń, z którymi mieli styczność w życiu prywatnym. Uczestnicy zapoznali się z ideą projektu, materiałami dostępnymi na portalu cyfrowobezpieczni.pl oraz katalogiem zagrożeń. Najwięcej kontrowersji wzbudził temat praw autorskich, wynikało to niestety z braku pewności i ugruntowania wiedzy w tej dziedzinie. Niestety, w sieci jest wiele nieprawdziwych informacji, które często powielane są przez otoczenie, co nie ułatwia rozeznania w tym temacie. Mam nadzieję, że dzięki spotkaniu i dostępności kursu e-lerningowego, prawo dozwolonego użytku edukacyjnego i osobistego nie będzie już tematem tabu.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Sławomir Krajewski