- OPUBLIKOWANO
- 03 listopada 2018
SDBC w Szkole podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego poprzedzony został konsultacjami z Panią Pedagog. Uzgodniliśmy, że najważniejszym elementem — zagadnieniem kluczowym — podczas całego wydarzenia będzie kreatywne korzystanie z nowych mediów oraz higiena i bezpieczeństwo podczas użytkowania nowych mediów. Zastanawialiśmy się również, w jaki sposób prowadzić szeroko rozumianą edukację medialną z rodzicami starszych i młodszych klas szkoły podstawoej i przedszkoli.
Dzień rozpoczął się od spotkania w przygotowanej do apelu świetlicy. Oprócz apelu, przedstawiłem tam ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, nauczycielek, uczniów, uczennic i rodziców uczniów szkoły. Przedstawiłem podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń.
Następnie odbyły się warsztaty w klasach. Było niezwykle interesująco. Młodzież posiadała już niezwykle dużą wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Jednak pojawiły się i takie elementy, które okazały się nowe, a dotego niezwykle ważne dla młodych ludzi. Bardzo przydatne okazały się przygotowane w ramach projektu Cyfrowobezpieczni filmy. Doskonale trafiły one do młodego audytorium.
Przed radą pedagogiczną miało miejsce spotkanie z Panią Dyrektor. Następnie, podczas spotkania z nauczycielkami i nauczycielamim przedstawiłem tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania, w tym w szczególności poprzez:
- prezentację otrzymanego od Stowarzyszenia filmu nt. cyberzagrożeń przeznaczonego dla rodziców,
- przedstawienie uczestnikom spotkania scenariusza spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczonej dla rodziców, otrzymanych od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic,
- przeprowadzenie instruktażu dla nauczycieli w zakresie przeprowadzenia części „wywiadówki” na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi.
Było niezwykle pouczająco.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Aneta Gliszczyńska