- OPUBLIKOWANO
- 08 czerwca 2018
Przebieg Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Czarnej.
Przed inauguracją Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej porozmawiałem z panią Dyrektor. W trakcie spotkania przedstawiłem cele projektu oraz omówiłem korzyści z jego wdrożenia w placówce. Podkreśliłem ważność wypracowania szkolnych zasad właściwego korzystania z cyberprzestrzeni przez uczniów w szkole jaki i poza nią.
Po zgromadzeniu się całej społeczności uczniowskiej na hali sportowej. Pani Dyrektor przedstawiła osobę edukatora. Po przywitaniu się z uczestnikami spotkania, rozpocząłem Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego wyjaśniając założenia projektu. Na początku spotkania nawiązałem do globalizacji świata, podając przykład, że niewielka miejscowość ma nieograniczony kontakt z innymi. Było to przyczyną wymiany zdań z uczniami, o sposobach właściwego korzystania z możliwości jakie dają nam urządzenia cyfrowe i sieć komputerowa. Podkreśliłem, że w kontaktach z innymi trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i dawać dobry przykład innym użytkownikom cyberprzestrzeni. Zaprezentowałem film animowany przestawiający zasady korzystania z urządzeń cyfrowych oraz materiał o wiarygodności informacji, jakie mogą uczniowie spotkać w sieci Internet. Następnie przedstawiłem kolejne części przebiegu projektu, w których uczniowie wezmą udział.
W trakcie trzech warsztatów dla uczniów klas drugich gimnazjum oraz klas siódmych szkoły podstawowej zwróciłem uwagę, aby uczniowie już teraz zadbali o swój wizerunek na portalach społecznościowych w sieci. Przeprowadziłem z nimi dyskusje, oraz zobaczyli film obrazujący to zagadnienie. Ważnym elementem okazała się również dla nich weryfikacja informacji zamieszczanych na rożnych portalach oraz bezpieczeństwo finansów.
W trakcie kolejnej części SDBC spotkałem się z dyrekcją, nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły. Na spotkaniu zachęciłem zgromadzonych do korzystania z zasobów znajdujących się na witrynie cyfrowobezpieczni.pl, gdzie można skorzystać z kursu e-learningowego oraz scenariuszy zajęć. Przedstawiłem i omówiłem wytyczne dla Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie. Następnie podkreśliłem znaczenie przekazania informacji o projekcie cyfrowobezpieczni.pl rodzicom uczniów. Przedstawiłem film dedykowany na zebrania z rodzicami i omówiłem główne założenia spotkania z rodzicami i przekazując wzór listy obecności mentorowi.
Chcę podziękować dyrekcji szkoły za serdeczne przyjęcie a mentorowi za dobrą współpracę w trakcie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Pliki do pobrania:
- AUTOR ZDJĘĆ
- mentor