- OPUBLIKOWANO
- 16 czerwca 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 48 w Gdyni
Dzień rozpoczął się od spotkania z p. Wicedyrektorem Pawłem Morawskim, podczas którego edukatorka Bezpieczeństwa Cyfrowego p. Anna Zatwarnicka szczegółowo omówiła zaplanowane działania, które będą miały miejsce w placówce.
Kolejnym elementem było przeprowadzenie trzech warsztatów w których wzięli udział uczniowie klas I – VI. Tematami warsztatów były m.in:
- „Bezpieczeństwo w kontaktach z obcymi w internecie” – za pomocą ćwiczeń uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z kontaktem z obcymi, prowadzącą uświadomiła uczniom w jaki sposób uniknąć tego typu zachowań. Na zakończenie uczniowie obejrzeli filmy pochodzące ze strony cyfrowobezpiecznych oraz owce w sieci.
- „Hasła, loginy i bezpieczne logowanie" - uczniowie pracowali w grupach i chętnie dzielili się wzajemnymi spostrzeżeniami. Po wyświetleniu krótkiego filmu uczestnicy warsztatów poznali zasadę tworzenia bezpiecznych loginów i haseł. Duży entuzjazm wśród uczniów wywołało sprawdzanie silności swoich dotychczasowych i tych nowoutworzonych haseł.
- „Wizerunku w sieci” - celem warsztatów było aby uczniowie wiedzieli , że od ich działań w internecie zależy jak będą postrzegani w prawdziwym świecie oraz aby mieli świadomość, ze od ich decyzji, kto ma być odbiorcą publikowanych przez nich informacji w internecie powinni sami decydować. Uczniowie dowiedzieli się o poziomach prywatności i za pomocą ćwiczenia mogli sami decydować jaki poziom prywatności mogli by zastosować do przykładowych informacji. Dzięki filmowi cyfrowobezpiecznych mogli dowiedzieć się jak publikowane przez nich informacje mogą być odebrane w późniejszym czasie.
Każdy z warsztatów na potrzeby projektu rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów anonimowych quizów sprawdzających wiedzę.
Ważnym punktem dnia było spotkanie edukatorki z uczniami na holu szkoły. Podczas spotkania edukatorka omówiła problemy związane z kontaktami z obcymi w internecie. Pogadanka została uatrakcyjniona poprzez scenkę sytuacyjną (rozmowa z nieznajomym za pomocą sieci) oraz filmikiem przedstawiającym w jaki sposób reagować w wyżej wymienionej sytuacji. Po filmie odbyła się krótka dyskusja o przedstawionych w materiale sytuacjach. Szczególnie ważne było omówienie działań profilaktycznych.
Na zakończenie edukatorka spotkała się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz zaprezentowała wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami np poprzez godzin wychowawczych z wykorzystaniem bogatej biblioteki materiałów ze strony internetowej projektu www.cyfrowobezpieczni.pl. Prowadząca zachęciła również nauczycieli do udziału w kursie e-learningowym. Edukatorka przedstawiła również autorską prezentację pt. Nowoczesne narzędzia TIK w nauczaniu. Poprzez wykorzystanie internetowych narzędzi zachęciła do uatrakcyjnienia lekcji czego efektem będzie podniesienie jakości pracy szkoły. Edukatorka p. Ania przekazała plakaty, broszury dla nauczycieli oraz dla rodziców, a także 2 filmy na temat cyberzagrożeń i sposobów ich zapobiegania.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 48 przebiegł sprawnie, zgodnie z planem oraz w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Uczniowie byli bardzo aktywni i chętni do zdobywania wiedzy nt. cyberzagrożeń.
Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w opisanej szkole z pewnością poszerzył wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.
opracowała: Anna Zatwarnicka – edukatorka cyfrowobezpiecznych
- AUTOR ZDJĘĆ
- Anna Zatwarnicka