- OPUBLIKOWANO
- 17 czerwca 2018
SDBC w Szkole Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Maz.
W dniu 11 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. W zajeciach wzięliudział uczniowie wszystkich klas VII. Spotkania prowadził Edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego pani Małgorzata Jegier.
Na spotkanie w dużej sali komputerowej przybyło 34 uczniów z dwóch klas VII s i a. Wszystkich uczestników spotkania przywitał Szkolny Mentor Bezpieczeństwa. Edukator zaprezentował organizatorów, główne założenia i cele projektu w formie prezentacji multimedialnej. Spotkanie miało formę aktywnych zajęć, gdzie podjęto próby rozwiązania problemów cyberbezpieczeństwa takich: cyberprzemoc, seksting, phishing, wiarygodność informacji i wizerunek w sieci. W czasie spotkania zaprezentowany zostały filmy nt. cyberzagrożeń. Wspomniano też o pozytywnym kreowaniu swojego wizerunku w sieci poprzez prowadzenie np.: stron w formie e-portfolio i świadomym korzystaniu z aplikacji smartfonowych typu Messenger czy Snapchat. Przedstawione zostały informacje w jaki sposób można pomóc innym będąc świadkiem lub ofiarą cyberzagrożeń - okazało się, że uczniowie już korzystali z takich możliwości jak zgłaszanie administratorowi czy blokowanie osób lub usuwanie obraźliwych postów i komentarzy. Uczniowie z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem brali udział w tym spotkaniu. W trzech klasach VII b, c, i d nie biorących udziału w spotkaniu na auli przeprowadzono spotkania na temat:
- Cyberprzemoc
- Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami
- Seksting i granice własnej prywatności
Zajęcia miały formę warsztatową z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, filmów tematycznych i ćwiczeń praktycznych w rozwiązywaniu problemów „z życia wziętych”. Uczniowie dowiadywali się o organizatorach i celach programu. Na początku i koniec spotkań uczniowie rozwiązywali pre i post testy. Prezentowane były materiały filmowe dotyczące danej tematyki, historyjki tematyczne a następnie ćwiczenia praktyczne w grupach. Przedstawiono również cyberbezpieczne gry do pobrania na smartfon. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, biorąc udział w różnych aktywnościach i stwierdzali „Czy tylko jedną godzinę?"
Nauczyciele z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Internet negatywny i pozytywny” zapoznali się bliżej z programem, a szczególnie kursem e-learningowym dla nauczycieli. Przedstawiono również tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów oraz sposoby zapobiegania na podstawie analizy przedstawionego filmu. Przedstawiono również nauczycielom propozycje wykorzystania zasobów internetowych do nauki i pracy własnej i z uczniami. Nauczyciele chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i mieli wiele pytań związanych z pozytywnym i negatywnym wykorzystaniem sieci.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Małgorzata Jegier