- OPUBLIKOWANO
- 10 maja 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Publicznej Szkole Podstawowej w Dąbrówce
Po spotkaniu z panią dyrektor Elżbietą Adamczyk edukator Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym na sali gimnastycznej uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa "Cyfrowobezpiczeni.pl. Zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystania na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Przekazał także informację dot. miejsc świadczących pomoc w zakresie cyberzagrożeń. Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla uczniów trzech wybranych klas.
Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie www.cyfrowobezpieczni.pl uczniowie klasy trzeciej poznawali zasadę wysyłania wiadomości, działania "sieci internetowej", przesyłanie plików oraz niebezpieczeństwa na jakie mogą napotkać np. wirusy. Po wyświetleniu krótkiego filmu omówiono zasadę tworzenia bezpiecznych loginów i haseł. Dzieci zapoznały się z dwoma filmami, stanowiące punkt wyjścia do dyskusji.
Podczas drugiego warsztatu skupiono się na tematyce związanej z sekstingiem, bezpiecznym korzystaniem z portali społecznościowych. Dla zaktywizowania słuchaczy wykorzystano wydrukowane historie oraz wyświetlono dwa filmy. Dyskutowano na temat bezpieczeństwa publikowanego wizerunku oraz korzystania z zasobów Internetu i praw autorskich.
Wykorzystano również scenariusz, na podstawie którego słuchacze mieli za zadanie narysować własne wyobrażenie wirusa. Celem tego zadania było ukazanie wiarogodności informacji, konieczności ich weryfikacji oraz zwrócenia uwagi na źródło informacji.
Podczas kolejnych warsztatów również zajmowano się również wiarygodnością informacji zamieszczanych w Internecie, prawami autorskimi, niebezpieczeństwem kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi w "sieci" oraz ergonomią używania smartfonów i komputerów. Uczniowie pracowali też w grupach nad tekstem, analizując historie przekazane przez edukatora oraz oglądali krótkie filmy nawiązujące do tematyki warsztatów.
Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy.
Na zakończenie edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz zaprezentował wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami oraz stronę internetową projektu www.cyfrowobezpieczni.pl z materiałami dla nauczycieli. Przekonywał również do rozważenia zamiany zakazu stosowania smartfonów w szkole na wykorzystanie ich przez uczniów w celach dydaktycznych np. wykorzystując aplikacje służące pomocą w pogłębianiu wiedzy. Omówiono założenia procedur oraz rekomendacje MEN wynikające z pisma pn. "Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów." .
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.
Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w opisanej szkole z pewnością poszerzył wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
Składam serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu i serdeczne przyjęcie.
Leszek Machaj - "edukator cyfrowobezpieczni.pl"
- AUTOR ZDJĘĆ
- Leszek Machaj