- OPUBLIKOWANO
- 07 czerwca 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Techniku Nr 2 w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni
Po wcześniejszym spotkaniu z dyrektorem szkoły panem Janem Balickim, edukator Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym na auli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa "Cyfrowobezpiczeni.pl" oraz zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystaniu na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Jednym z elementów prezentacji był wyświetlony film pt. "Jak unikać zagrożeń cyfrowego świata?". Uczestnicy codziennie korzystający z Internetu usłyszeli o zagrożeniach, konsekwencjach wynikających z braku rozwagi, właściwego postępowania i ofercie pomocy dotyczącej cyberzagrożeń.
Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla uczniów trzech wybranych klas, podczas których sami wybierali interesującą ich tematykę. Wiodącym tematem podczas każdego z warsztatów był seksting. Uczniowie na pierwszym z nich pracując w grupach mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na cztery pytania związane z tym zjawiskiem.
Oprócz tej tematyki wykorzystując materiały zamieszczone na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni.pl. we wszystkich trzech grupach dyskutowano nad zjawiskiem tzw. "hejtu", korzystania z portali społecznościowych, ochrony prywatności, bezpieczeństwa informacji, kształtowania i ochrony wizerunku. Uczniowie zapoznali się z zasadą tworzenia loginów i tzw. "silnych" haseł. Omówiono ryzyko wynikające z kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi w "sieci", wiarygodność informacji zamieszczanych w Internecie (socjotechnik), praw autorskich oraz ergonomii używania smartfonów i komputerów. Zainteresowanie wzbudziło także bezpieczeństwo finansów, szczególnie korzystanie z kart płatniczych. Poruszono kwestię odpowiedzialności prawnej i karnej, konsekwencji finansowych za naruszenie prawa.
Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy. W dniu 19 czerwca zostało przeprowadzone spotkanie z Radą Pedagogiczną w której wzięło udział 86 nauczycieli, a we wrześniu odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów.
Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w opisanej szkole był okazją do poszerzenia wiedzy słuchaczy w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
Korzystając z okazji składam serdeczne podziękowanie za pomoc w realizacji projektu, szczególnie pedagogowi szkolnemu pani Alicji Rumer.
Leszek Machaj - "edukator cyfrowobezpieczni.pl"
- AUTOR ZDJĘĆ
- Leszek Machaj