- OPUBLIKOWANO
- 14 maja 2018
SDBC w Szkole Podstawowej nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku
W Szkole Podstawowej nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku 14 maja 2018 r. zorganizowano Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Najpierw odbyło się spotkaniem Edukatora z dyrektorem szkoły, na którym przedstawił ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców uczniów szkoły oraz zaprosił szkołę do udziału w konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”. Edukator przekazał otrzymane od Stowarzyszenia broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla rodziców, nauczycieli, plakaty, które zostały rozwieszone w szkole, płytę z filmem na temat cyberzagrożeń i sposobów im zapobiegania przeznaczony dla uczniów i uczennic, płytę z filmem na temat cyberzagrożeń adresowanym do rodziców.
Następnym punktem SDBC było spotkanie edukatora z uczniami klas, gdzie zaprezentowany został otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla nich. Edukator przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa pojawiające się wśród uczniów oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Zaprezentował główne założenia i cele projektu, a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”.
Warsztaty według scenariusza „Hasła, loginy i bezpieczne logowanie” odbyły się w klasach 3b i 3c. Dzieci dowiedziały się czym grozi włamanie na cudze konto czy profil użytkownika w Internecie ? jakie hasła są zbyt proste i jak mogą zostać rozszyfrowane przez inne osoby lub specjalne programy? jak tworzyć tzw. silne hasła i jak je zapamiętywać? Dzieci w wielkim zainteresowaniem posłuchały historii o innych zagrożeniach związanymi z niewłaściwym użytkowaniem urządzeń komputerowych i trafnie odpowiadały na pytania jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Na koniec próbowały ułożyć tzw. „bezpieczne hasło”.
W klasach IV b,IV c i V b zostały przeprowadzone zajęcia nt. bezpieczeństwa własnego wizerunku. Obejrzeliśmy film z platformy Cyfrowobezepiczni.pl i ustaliliśmy na czym polega bezpieczeństwo naszego wizerunku. Jakie zdjęcia możemy bezpiecznie zamieszczać na portalach społecznościowych? Poruszyliśmy też temat hejtu, który często związany jest ze zdjęciami umieszczanymi na portalach społecznościowych. Zajęcia rozpoczęły i zakończyły się przeprowadzeniem quizów sprawdzających wiedzę uczniów i uczennic.
Ostatnim punktem SDBC było spotkanie edukatora z nauczycielami. Edukator przedstawił film, otrzymany od Stowarzyszenia nt. cyberzagrożeń, przeznaczony dla rodziców, scenariusz spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczone dla rodziców. Po takim spotkaniu nauczyciele wiedzą jak mają przeprowadzić zebrania z rodzicami na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi. Spotkanie zostało poszerzone o inne materiały związane z cyberbezpieczeństwem. Edukator zachęcał nauczycieli – wychowawców do wykorzystania podczas godzin wychowawczych filmów i scenariuszy lekcji dostępnych na portalu cyfrowobezpieczni.pl.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Katarzyna Matuk