- OPUBLIKOWANO
- 01 lutego 2018
„Netykieta czyli internetowy savoir-vivre”. Szkoła Podstawowa Nr 6 w Olkuszu
Dnia 6.10.2017 uczniowie kl. 6 i 7 z wychowawcami wybrali się do PiMBP w Olkuszu. Najpierw zostali oprowadzeni po bibliotece, wysłuchali informacji o możliwościach jakie oferuje, zostali zachęceni do korzystania z jej wielkich zasobów. Następnie wzięli udział w zajęciach „Netykieta czyli internetowy savoir-vivre”. Czy wypada podrywać sms-em? Stosować emotikony w korespondencji służbowej? Polubić wiadomość o czyjejś śmierci? Lista pytań dotyczących manier w świecie online wydłuża się szybciej niż lista odpowiedzi. Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły. Wspólnie z prowadzącą wypracowali zasady etykiety:
- Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie.
- Nie publikuj zbędnych komentarzy i informacji. Wiadomość o pogodzie na tablicy w serwie Facebook może tylko zirytować innych. W końcu wszyscy mamy okna.
- Nie powielaj tych samych wiadomości. Duży spam może grozić zawieszeniem lub usunięciem konta (np. na Facebooku).
- Emotikony są cudownym wynalazkiem. Dzięki nim możemy zasygnalizować swoje emocje w Internecie, bądź zasygnalizować, że jakiejś treści nie należy odczytywać w sposób dosłowny. Ich nadużywanie może być jednak denerwujące. Doskonale sprawdza się tu zasada złotego środka.
- Pisanie z włączonym klawiszem capslock nie jest najlepszym pomysłem. Drukowane litery w Internecie oznaczają krzyk, a przecież nikt z nas nie lubi KIEDY PODNOSI SIĘ NA NIEGO GŁOS.
- Nie wierz w żadne łańcuszki i nie przekazuj ich dalej. Nikt jeszcze nie umarł od klątwy laleczki Chucky.
- Polskie znaki diakrytyczne odgrywają ogromną rolę w komunikacji. Czasem to samo słowo zapisane z polskimi ogonkamii bez nich może oznaczać zupełnie różne rzeczy.
- Równie ważna jest poprawna interpunkcja. Dzięki niej unikniemy masy gaf, przecinki wpływają na zrozumienie wypowiedzi.
- W przestrzeni Internetu obowiązują takie same zasady grzeczności jak w tradycyjnej korespondencji. Jeśli używasz zwrotów osobowych, zapisuj je wielką literą.
- Szanuj prawo własności w sieci nie przywłaszczaj sobie cudzych treści (zdjęć, tekstów, itp.). Zawsze podawaj źródła.
- Nie dodawaj do znajomych osób, których nie znasz, bądź z którymi pozostajesz w oficjalnych kontaktach. Przykładowo, zapraszanie nauczycieli na Facebooku może zostać przez nich uznane za duży nietakt.
Niezwykle ciekawie prowadzone warsztaty uaktywniły wszystkich uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w zadaniach dla nich przeznaczonych. Niestety czas szybko upłynął, a na pożegnanie uśmiechnięci ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.