- OPUBLIKOWANO
- 18 marca 2018
SDBC w Szkole Podstawowej nr 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu
O godzinie 8:00 na szkolnej małej auli rozpoczęło się spotkanie z uczniami dwóch klas (które nie będą brały udziału w warsztatach). W spotkaniu wzięło udział również kilkoro nauczycieli.
Podczas spotkania z uczniami omówiliśmy problem „Bezpieczeństwa własnego wizerunku” wykorzystując ćwiczenia i filmy dostępne w scenariuszu zajęć i na stronie cyfrowobezpieczni.pl Zaprezentowałem również główne założenia i cele projektu, a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”.
Od godziny 8:55, na trzech lekcjach przeprowadziłem spotkanie z trzema kolejnymi grupami młodzieży. Spotkania odbyły się w sali lekcyjnej wyposażonej w projektor, nagłośnienie i dostęp do internetu.
Na wszystkich tych trzech warsztatach wykorzystałem scenariusz i filmy nt. „Hasła, loginy i bezpieczne logowanie”. Omówiliśmy znaczenie „mocnego” hasła. Poprosiłem również uczniów o wykonanie ćwiczeń dostępnych w scenariuszu tego spotkania. Na warsztatach podałem uczniom również informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Szczególne zainteresowanie wzbudził u uczniów telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Rozmawiając o różnych zagrożeniach związanych z użytkowaniem sprzętu cyfrowego zaprezentowałem również uczniom film zrealizowany przez Policję w Lozannie pt. „Jak znika 24-letni Jonas?”.
Uczniowie rozwiązywali przygotowany przez Stowarzyszenie test.
Spotkanie z panią Dyrektor Szkoły odbyło się kilka dni przed SDBC. Podczas tego spotkania przedstawiłem ofertę wsparcia w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów. Zapoznałem panią dyrektor z zasadami konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”.
O godzinie 14:30 spotkałem się z nauczycielami pracującymi w Szkole Podstawowej nr 9 w Sieradzu. Na spotkaniu zaprezentowałem nauczycielom film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców, zaznajomiłem ich ze scenariuszem spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszurą przeznaczoną dla rodziców, otrzymanymi od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów.
Prezentując stronę cyfrowobezpieczni.pl zwróciłem uwagę nauczycieli na scenariusze lekcji z uczniami nt. cyberbezpieczeństwa (wraz z filmami). Zachęcałem do wzięcia udziału w szkoleniu e-learningowym dostępnym na stronie cyfrowobezpieczni.pl oraz do udziału w kolejnej edycji konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”. Wszelkie materiały jakie otrzymałem od Stowarzyszenia przekazałem Szkolnemu Mentorowi Cyberbezpieczeństwa.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Tomasz Świniarski