- OPUBLIKOWANO
- 26 kwietnia 2018
SDBC w PSP w Wojciechowie
Spotkanie z dyrektorem
Podczas spotkania z dyrektorem szkoły p. Małgorzatą Wiencierz wybraliśmy klasy, w których miały odbyć się warsztaty z uwzględnieniem indywidualnej potrzeby każdej klasy. Ustaliliśmy również godzinę spotkania na "apelu", w postaci dwóch apelów - jednego dla klasy I i III, a drugiego dla klas IV - VI. Ustaliliśmy także plan spotkania z nauczycielami podczas rady pedagogicznej. Wraz z dyrektorem oraz szkolnym mentorem przedyskutowaliśmy listę działań podjętych przez szkołę w ramach cyfrowego bezpieczeństwa. Edukator przekazał szkolnemu mentorowi materiały.
Spotkanie z uczniami na apelu
Z uwagi na małą liczbę uczniów spotkanie zostało podzielone na spotkanie ogólne dla klasy I i III oraz osobne spotkanie dla klas IV - VI, żeby dostosować treści. Podczas spotkania z klasami młodszymi uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na omawiane treści związane z tym jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych, jak bezpiecznie kontaktować się z innymi oraz jak chronić urządzenia przed wirusami. W klasach starszych oglądaliśmy film pt. "Cyfrowobezpieczni", omawialiśmy po kolei poszczególne historie. W jednym i drugim spotkaniu zostały przedstawione podstawowe cele i założenia projektu, uczniowie dowiedzieli się, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacjach cyberzagrożeń. Przypomniano uczniom o fakcie, że szkoła bierze udział w konkursie "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!".
Relacja z trzech warsztatów
I warsztat został przeprowadzony w klasie VI, czyli najstarszej klasie w szkole, dlatego też zwróciliśmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo własnego wizerunku w Internecie, co można i jak publikować na portalach społecznościowych, a co jest całkowicie zakazane. Podczas warsztatów wynikł temat praw autorskich, więc również wzbogaciliśmy warsztaty o tą tematykę.
Klasa V była uczestnikiem warsztatu nr II podczas którego skupiliśmy uwagę na ergonomii korzystania z narzędzi cyfrowych, ponieważ kilku uczniów przejawiało uzależnienie od Internetu, od gier komputerowych. Podejmowaliśmy także problematykę zabezpieczenia komputerów przed wirusami komputerowymi, jak tworzyć trudne hasła, loginy i bezpiecznie logować się.
Podczas III warsztatu zajmowaliśmy się ergonomią korzystania z narzędzi cyfrowych, ponieważ u kilku uczniów klasy IV można zaobserwować uzależnienie od gier komputerowych i Internetu, jednocześnie przypominaliśmy sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami. Klasa IV jest bardzo żywiołowa toteż nawiązała się bardzo ciekawa dyskusja i aktywne działania.
Przed każdym warsztatem oraz po jego zakończeniu przeprowadziliśmy quizy.
Prezentacja na radzie pedagogicznej
Podczas rady pedagogicznej zostały przedstawione zaobserwowane wnioski z pytań uczniów podczas spotkań na "apelu" oraz warsztatów, przedstawiono film przeznaczony dla rodziców. Grono pedagogiczne zostało poinstruowane jak przeprowadzić spotkanie z rodzicami, które najprawdopodobniej przeprowadzi edukator. Przedstawiono uczestnikom spotkania scenariusz spotkania z rodzicami oraz z prezentację, przekazano również 100 broszur przeznaczonych dla rodziców. Nauczycielom przedstawiono kreatywne narzędzia TIK, które mogą wykorzystać na lekcjach jak Quizizz, czy Plickers.
Pliki do pobrania:
- AUTOR ZDJĘĆ
- Waldemar Szydło