- OPUBLIKOWANO
- 26 września 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Straszewie
23 października 2018 roku w kameralnej Szkole Podstawowej w Straszewie odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwał Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pani Lidia Lewandowska, która wraz z paniąEdukator Magdaleną Masłowską omówił i zaplanował wcześniejsze działania.
Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z DyrektorSP w Straszewiepanią Anną Lewandowską, bardzo pozytywnie nastawioną do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, omówiła bieżące zagrożenia cyberprzestrzeni, zapoznała się ze sposobami radzenia sobie z nimi nauczycieli w SP w Straszewie, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.
Następnie odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas: VII, VIII i III gim oraz nauczycielami. Pani Edukator powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie przybliżyła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący kilku omawianych uprzednio zagrożeń (hejt, stalking, grooming, phishing, seksting). Wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec pani Edukator podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu. Uczniowie brawami podziękowali pani Edukator za prelekcję.
Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów. Warsztat w klasie III gim dotyczył „Sekstingu i granic własnej prywatności”. Uczniowie poznali zagrożenie jakim jest seksting. Wypracowali w grupach przyczyny wysyłania swoich nagich zdjęć przez młodych ludzi, poznali konsekwencje upubliczniania materiałów sekstingowych oraz osoby i instytucje świadczące pomoc. Dwa kolejne warsztaty w klasie VII i VIII dotyczyły „Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami”. Uczniowie obejrzeli film, wspólnie wypracowali w jaki sposób można pozyskiwać informacje od innych użytkowników sieci i jak nie ulec manipulacji. Poznali tematy zakazane w rozmowach z innymi użytkownikami oraz zjawisko groomingu.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanie Edukatora z nauczycielami. Pani Edukator zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, przybliżyła Filmotekę, Kalendarium, Galerię zdjęć, Bibliotekę materiałów, scenariusze zajęć. Następnie omówiła zagrożenia cyberświata tj. patostreaming, hejt, cyberstalking, seksting, grooming itp. Zachęciła nauczycieli do wydruku procedur bezpieczeństwa cyfrowego w szkołach ze strony projektu i ekspozycji ich w widocznych miejscach w szkole. Następnie zapoznała z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach oraz prezentacją dla rodziców przygotowaną na spotkanie z nimi.
Atmosfera panująca podczas SDBC w Szkole Podstawowej w Straszewie była fantastyczna. Uczniowie tej szkoły są otwarci, komunikatywni, serdeczni. Mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą także do kogo zwrócić się po pomoc oraz jak pomóc osobie, która doświadczyła cyberprzemocy. Bardzo chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe.
Pliki do pobrania:
- AUTOR ZDJĘĆ
- M. Masłowska