- OPUBLIKOWANO
- 11 kwietnia 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Niepublicznym Gimnazjum w Gąskach
11 kwietnia 2018 roku w kameralnym Niepublicznym Gimnazjum w Gąskach odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwała Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pani Julia Kozłowska-Gałka, która wraz z panią Edukator Magdaleną Masłowską omówiła i zaplanowała wcześniejsze działania. Pani Edukator już po raz drugi odwiedziła szkołę w Gąskach, w ubiegłym roku do projektu przystąpiła bowiem Niepubliczna Szkoła Podstawowa.
Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z Dyrektorem Niepublicznego Gimnazjum w Gąskach panią Anną Kiestrzyn, bardzo pozytywnie nastawioną do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, przybliżyła bieżące zagrożenia i potrzebę reagowania na nie, zaprosiła szkołę do udziału w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” a także do podejmowania aktywności w tym obszarze, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.
Następnie w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas: VII, II, III, oraz nauczycielami. Pani Edukator powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie omówiła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący zagrożeń tj.: hejt, sexting, cyberstalking, phishing, grooming. Film zrobił na uczniach ogromne wrażenie a prelekcja była interaktywna i wzbogacona przykładami z życia. Pani Edukator poinformowała uczniów, że narzędzia cyfrowe nie są problemem, ale zjawiska które eskalują, wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu oraz prosiła o umiejętne i rozsądne korzystanie z nowych technologii.
Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów klasy VII, II i III Gimnazjum, które odbyły się na sali gimnastycznej. Wszystkie dotyczyły „Sekstingu i granic własnejprywatności”. Uczniowie poznali zagrożenie jakim jest seksting. Na przykładzie historii Agnieszki i Marka wypracowali w grupach konsekwencje upubliczniania materiałów sekstingowych oraz formy i sposoby pomocy osobom, których to dotknęło. Chętnie dzieli się także swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi omawianej sytuacji.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanieEdukatora z nauczycielami. Pani Edukator omówiła nowe zagrożenie jakim jest patostrem, zaprezentowała film Social Media Stalker by pokazać, jak młodzi ludzi zupełnie bezrefleksyjnie upubliczniają informacje o sobie, nie myśląc o konsekwencjach. Następnie zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Zachęciła nauczycieli do podejmowania aktywności w ramach konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”, który kończy się 30 kwietnia b.r. oraz przekazała broszury dla rodziców, poradniki dla nauczycieli, plakaty pani Mentor.
Atmosfera panująca podczas SDBC w Niepublicznym Gimnazjum w Gąskach była wspaniała. Pani Edukator została ponownie bardzo miło przyjęta. Uczniowie tej szkoły mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe. Nauczyciele natomiast w skupieniu wysłuchali nowych treści, chętnie mówili o swoich doświadczeniach w obszarze cyberzagrożeń i podejmowanych działaniach pomocowych.
- AUTOR ZDJĘĆ
- M. Masłowska