- OPUBLIKOWANO
- 20 marca 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 293 im. J. Kochanowskiego w Warszawie
Dzień rozpoczął się od spotkania Edukatora z Panią Dyrektor. Koordynacją całego dnia zajęła się p. Małgorzata Badeńska – Onyśk, szkolny Mentor Cyberbezpieczeństwa. Jej pomoc była nieoceniona podczas całego dnia.
Następnie odbyły się trzy godziny warsztatów. Zgodnie z zapotrzebowaniem, warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch klasach siódmych i jednej klasie piątej. Tematyką warsztatów było przeciwdziałanie mowie nienawiści w Internecie i ochrona wizerunku.
Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach. Chętnie wypowiadali się na temat sposobów przeciwdziałania tzw. hejtowi, mówili także o swoim zaangażowaniu na portalach społecznościowych, z przyjemnością obejrzeli także filmik na temat ochrony wizerunku, prezentację na temat poziomów zabezpieczeń prywatności i wzięli udział w ćwiczeniu w grupach, w trakcie którego mogli ocenić ustawienia prywatności, które powinna zastosować fikcyjna „Magda”, bohaterka ćwiczenia.
W dalszej kolejności odbyło się spotkanie na auli. Wzięli w nim udział uczniowie z dziesięciu wybranych przez Dyrekcję szkoły klas. Wraz ze swoimi nauczycielami wysłuchali prezentacji na temat założeń programu Cyfrowobezpieczni.pl oraz przeciwdziałaniu uzależnieniom od komputera i Internetu.
Na kolejnej lekcji Edukator spotkał się z pracownikami szkoły w ramach szkoleniowej rady pedagogicznej. Jej tematem również było bezpieczeństwo w Sieci. Szkoleniowa rada pedagogiczna zaczęła się od zastosowania aplikacji mentimeter i zdiagnozowania poziomu świadomości i potrzeb zespołu. Specjalną uwagę Edukator zwracał podczas szkolenia na korzyści wiążące się z korzystaniem z technologii na zajęciach szkolnych, ale również na zagrożenia związane z korzystaniem przez uczniów z Internetu. Pod koniec spotkania pedagodzy mieli możliwość zadawania Edukatorowi pytań związanych z poruszaną tematyką. Obejrzeli również film przygotowany dla rodziców przez projekt Cyfrowobezpieczni.pl.
Edukator przeprowadził również instruktaż dla nauczycieli w zakresie przeprowadzenia części „wywiadówki” na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi. W ramach projektu przekazano otrzymane od Stowarzyszenia Miasta w Internecie broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla rodziców oraz broszury dla nauczycieli w liczbie (w przewidzianych umową liczbach)., jak również plakaty promujące działania w zakresie cybezrbezpieczeństwa.
Działania podjęte w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego spotkały się z pozytywnym przyjęciem zarówno pracowników szkoły, jak i uczniów. Można mieć tylko nadzieję, że zaowocują zwiększeniem świadomości biorących w nim udział dzieci na temat ochrony wizerunku, uzależnienia od komputera i szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.