- OPUBLIKOWANO
- 30 kwietnia 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Technikum w Zespole Szkół w Niepołomicach
Po wcześniejszym spotkaniu z panią dyrektor Barbarą Wiśniowską edukator Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym na auli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa "Cyfrowobezpiczeni.pl" i konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!". Zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystania na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Wyświetlono przygotowany dla nich przez twórców projektu film pt. "Jak unikać zagrożeń cyfrowego świata?". Przekazał także informację dot. miejsc świadczących pomoc w zakresie cyberzagrożeń. Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla uczniów trzech wybranych klas.
Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni. pl uczniowie w grupach pracując nad wyświetlonym z tekstem mieli za zadanie ułożyć opisane sytuacje w kolejności, rozpoczynając od najbardziej ich zdaniem niebezpiecznych i szkodliwych. Był to fundament do rozpoczęcia dyskusji, podania przykładów, poparcia krótkimi filmami, które aktywizowały słuchaczy. Wiodącym tematem we wszystkich trzech grupach była tematyka sekstingu, kształtowania i ochrony wizerunku i praw autorskich. Uczniowie zapoznali się z zasadą tworzenia bezpiecznych loginów i haseł. Omówiono wiarygodność informacji w Internecie, niebezpieczeństwem kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi w "sieci" oraz ergonomią używania smartfonów i komputerów. Omówiono również bezpieczeństwo finansów, szczególnie korzystanie z kart płatniczych. Poruszono również kwestię odpowiedzialności prawnej i karnej, konsekwencji finansowych za naruszenie prawa.
Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy.
W dniu 10 maja edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz zaprezentował wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami oraz stronę internetową projektu www.cyfrowobezpieczni.pl z materiałami dla nauczycieli. Przekonywał również do szerszego wykorzystania nowoczesnych technologii i aplikacji w celach dydaktycznych. Omówiono założenia procedur oraz rekomendacje MEN wynikające z pisma pn. "Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów." .
W SDBC wzięło udział 97 uczniów oraz 46 nauczycieli i pracowników szkoły.
Przeprowadzony Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w opisanej szkole był okazją do poszerzenia wiedzy słuchaczy w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
Dziękuję za pomoc w realizacji programu.
Leszek Machaj - "edukator cyfrowobezpieczni.pl"
- AUTOR ZDJĘĆ
- Leszek Machaj