- OPUBLIKOWANO
- 11 marca 2018
SDBC w Technikum Ekonomiczno - Handlowym w Piotrkowie Trybunalskim
W dniu 12 marca 2018 roku w Technikum Ekonomiczno - Handlowym w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Spotkania prowadził Edukator Bezpieczeństwa Cyfrowego pani Małgorzata Jegier.
Podczas spotkania edukatora z dyrektorem szkoły omówiona została oferta materiałów dostępnych na stronie cyfrowobezpieczni.pl oraz konkurs dla szkół pt. "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni". Przekazane zostały również broszury, plakaty i nagrania filmowe na płytach.
Spotkanie na sali gimnastycznej (bardzo małej) zgromadziło ponad 70 uczniów! Wszystkich uczestników spotkania przywitała pani dyrektor. Edukator zaprezentował organizatorów, główne założenia i cele projektu w formie prezentacji multimedialnej a także opowiedział o organizowanym konkursie dla szkół "Jestem Cyfrowobezpieczny". Spotkanie miało formę aktywnych zajęć, gdzie podjęto próby rozwiązania problemów cyberbezpieczeństwa takich jak: cyberprzemoc, seksting, phishing, wiarygodność informacji i wizerunek w sieci. W czasie spotkania zaprezentowany zostały filmy nt. cyberzagrożeń. Wspomniano też o pozytywnym kreowaniu swojego wizerunku w sieci poprzez prowadzenie np.: stron w formie e-portfolio. Przedstawione zostały informacje w jaki sposób można pomóc innym będąc świadkiem lub ofiarą cyberzagrożeń - okazało się, że uczniowie już korzystali z takich możliwości jak zgłaszanie administratorowi czy blokowanie osób lub usuwanie obraźliwych postów i komentarzy. Uczniowie z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem brali udział w tym spotkaniu.
W trzech licznych klasach (77 uczniów) nie biorących udziału w spotkaniu na auli przeprowadzono spotkania na temat:
- Cyberprzemoc
- Seksting i granice prywatności
- Świadome kreowanie wizerunku w sieci
Zajęcia miały formę warsztatową z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, filmów tematycznych i ćwiczeń praktycznych w rozwiązywaniu problemów „z życia wziętych”. Na początku i koniec spotkań uczniowie rozwiązywali pre i post testy. Następnie uczniowie dowiadywali się o organizatorach i celach programu oraz konkursie. Prezentowane były materiały filmowe dotyczące danej tematyki a następnie ćwiczenia praktyczne w grupach. Najwięcej emocji wywołały zajecia z tematyką sekstingu - gdzie kilku uczniów stwerdziło, że wysyłanie nagich zdjęć to takie normalne... Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, biorąc udział w różnych aktywnościach.
Spotkanie dla nauczycieli zaczęło się od rozwiązania quizu dotyczącego korzystania z sieci przygotowanego w Quizizz.com przez Edukatora. Quiz był rozwiązywany za pomocą smartfonów, którymi dysponowali nauczyciele. Miał na celu zapoznanie z tematyką sieci, ale również wykorzystaniem sieci jako narzędzia edukacyjnego do przeprowadzania testów, quizów czy sprawdzianów w sposób szybki i dający natychmiastowy efekt. Nauczyciele bardzo zaangażowali się w rozwiązywanie quizu, jak i omówienie wyników. Następnie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej zapoznali się bliżej z programem, a szczególnie kursem e-learningowym dla nauczycieli. Przedstawiono również tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów oraz sposoby zapobiegania w formie filmu. Nauczyciele chętnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i mieli wiele pytań związanych z pozytywnym i negatywnym wykorzystaniem sieci.