- OPUBLIKOWANO
- 22 maja 2018
SDBC w PSP w Sowczycach
Spotkanie z dyrektorem
Podczas spotkania z dyrektorem szkoły p. Magdaleną Kwapich wybraliśmy klasy, w których miały odbyć się warsztaty z uwzględnieniem indywidualnej potrzeby każdej klasy. Ustaliliśmy również godziny spotkania na "apelach", w postaci dwóch apelów - jednego dla klasy I i III, a drugiego dla klas IV - VI. Ustaliliśmy także plan spotkania z nauczycielami podczas rady pedagogicznej. Wraz z dyrektorem oraz szkolnym mentorem przedyskutowaliśmy listę działań podjętych przez szkołę w ramach cyfrowego bezpieczeństwa. Edukator przekazał szkolnemu mentorowi materiały.
Spotkanie z uczniami na apelu
Z uwagi na małą liczbę uczniów spotkanie zostało podzielone na spotkanie ogólne dla klasy I i III (14.05) oraz osobne spotkanie dla klas IV - VI (21.05), żeby dostosować treści. Podczas spotkania z klasami młodszymi uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na omawiane treści związane z tym jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych, jak bezpiecznie kontaktować się z innymi oraz jak chronić urządzenia przed wirusami. W klasach starszych oglądaliśmy film pt. "Cyfrowobezpieczni", omawialiśmy po kolei poszczególne historie. W jednym i drugim spotkaniu zostały przedstawione podstawowe cele i założenia projektu, uczniowie dowiedzieli się, gdzie mogą szukać pomocy w sytuacjach cyberzagrożeń. Przypomniano uczniom o fakcie, że szkoła bierze udział w konkursie "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!".
Relacja z trzech warsztatów
I warsztat został przeprowadzony w klasie III, czyli najmłodszej klasie w szkole, dlatego też zwróciliśmy szczególną uwagę na ergonomie korzystania z urządzeń, bezpieczeństwo w kontaktach z obcą osobą przez internet, na to jak tworzyc bezpieczne hasła, na to żeby nie wierzyć wszystkim reklamom i informacją z intenteu. Dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne. Zadawały mnóstwo ciekawych pytań :)
II warsztat był przeprowadzony w klasie IV skupiliśmy uwagę na ergonomii korzystania z narzędzi cyfrowych, bezpieczeństwie w kontaktach z innymi przez intermet. Uczniowie dowiedzieli się co to są fakenewsy i że nie można wierzyć we wszystko w necie. Tworzyliśmy bezpieczne hasła i sprawdzaliśmy ile zajmie ich rozszyfrowanie. Podejmowaliśmy także problematykę uzależnienia od komputera i internetu. Zajęcia były bardzo żywiołowe, bo żywiołowa była klasa IV.
III warsztat obejmował klasy V i VI zajmowaliśmy się poważniejszą tematyką, bo w wyniku rozmów wyniknął temat niewolnictwa XXI wieku i handlu ludźmi - dlatego też omówiliśmy sobie jak jest to powiązane z bezpieczeństwem cyfrowym i czego należy unikać w kontaktach z innymi. Zajmowaliśmy się również tworzeniem unikatowych haseł, myślę, że po tych zajęciach każda klasa opanowała to do perfekcji.
Przed każdym warsztatem oraz po jego zakończeniu przeprowadziliśmy quizy.
Prezentacja na radzie pedagogicznej
Podczas rady pedagogicznej zostały przedstawione zaobserwowane wnioski z pytań uczniów podczas spotkań na "apelu" oraz warsztatów, przedstawiono film przeznaczony dla rodziców. Grono pedagogiczne zostało poinstruowane jak przeprowadzić spotkanie z rodzicami, które najprawdopodobniej przeprowadzi edukator. Omówiliśmy z uczestnikami scenariusz spotkania z rodzicamii jak ono przebiegło, gdyż mentor przeprowadził wcześniej to spotkanie. Przekazano również 100 broszur przeznaczonych dla rodziców, które zostaną rozdane na kolejnej wywiadówce. Nauczycielom przedstawiono kreatywne narzędzia TIK, które mogą wykorzystać na lekcjach jak Quizizz, Kahoot, Dysk Google, Padlet, czytniki kodów QR czy Plickers.
Pliki do pobrania:
- AUTOR ZDJĘĆ
- Waldemar Szydło