- OPUBLIKOWANO
- 21 marca 2018
SDBC w Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie
SDBC w Szkole Podstawowej nr 17 Rzeszowie odbył się 20 marca 2018 r. Kolejność, przebieg zdarzeń i tematy warsztatów dla klas zostały wcześniej ustalone ze Szkolnym Mentorem Cyberbezpieczeństwa.
Przebieg SDBC:
Spotkania Edukatora z Dyrektorem Szkoły (30 min.), podczas którego Edukator: przedstawił ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, nauczycielek, uczniów, uczennic i rodziców uczniów szkoły, zaprosił szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w organizowanym przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”; (przekazał wytyczne do opracowania Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie) i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach, zapytał Dyrektora o doświadczenia szkoły w wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych i opinie o projekcie. Pani Dyrektor opowiedziała o wykorzystywaniu m.in. tablic interaktywnych, dziennika elektronicznego. W statucie szkoły są określone zasady korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzone ograniczenia w ich używaniu wynika w dużej mierze z faktu, że w szkoła jest zorientowana na integrację, a bezpośredni kontakt dziecko-dziecko to priorytet szkoły.
Spotkanie Edukatora z uczniami, uczennicami (kl. 1-3) nauczycielami i nauczycielkami Szkoły, w ramach tzw. apelu (45 min.), podczas którego Edukator: zaprezentował otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic; przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń, zaprezentował główne założenia i cele projektu a także zachęcił do wzięcia udziału w organizowanym przez Stowarzyszenie konkursie dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Dzieci chętnie opowiadały o możliwościach, jakie dają urządzenia cyfrowe i dzieliły się swoimi doświadczeniami/ spostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń.
Warsztaty przeprowadzone podczas lekcji w 3 różnych klasach (3 x 45 min), z udziałem uczniów i uczennic i 1 nauczyciela na każdym warsztacie: Warsztaty poprowadzono dla klas starszych (klasy 5 i 6), dla których wybrano temat: Bezpieczeństwo w kontaktach i innymi. Podczas zajęć odpowiadaliśmy m.in. na pytanie, jak zachowywać się w kontaktach z innymi w necie, by być bezpiecznym.
Spotkanie Edukatora z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły (ok. 70 min), podczas którego Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania, w tym w szczególności poprzez: * prezentację otrzymanego od Stowarzyszenia filmu nt. cyberzagrożeń przeznaczonego dla rodziców, * prezentację zasobów edukacyjnych strony www.cyfrowobezpieczni.pl w tym kursu e-learningowego, biblioteki materiałów, filmoteki, audycji radiowych, gier, * przedstawienie uczestnikom spotkania scenariusza spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczonej dla rodziców, otrzymanych od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic, * przeprowadzenie instruktażu dla nauczycieli w zakresie przeprowadzenia wywiadówki na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi, * przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla rodziców (100 egz.); broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla nauczycieli (10 egz.); filmu dla uczniów i nauczycieli (1 egz.); filmu dla rodziców (1 egz.) i plakatów (10 egz.). Zasoby projektu bardzo zaciekawiły nauczycieli.
Elżbieta Orzech
Galeria zdjęć
- AUTOR ZDJĘĆ
- E. Orzech