- OPUBLIKOWANO
- 12 grudnia 2017
SZKOLNE NOCOWANIE – „CYFROWOBEZPIECZNI O KAŻDEJ PORZE”
W dniach 8-9 grudnia 2017 r miało miejsce ciekawe wydarzenie szkolne. Od godziny 18.00 w piątek do godziny 8.00 w sobotę uczniowie klasy VI c oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli okazję przekonać się jak wygląda szkoła nocą. Impreza SZKOLNE NOCOWANIE –zorganizowana została przez koordynatorów projektu CYFROWOBEZPIECZNI Jolantę Smoktunowicz i Beatę Krassowską oraz opiekunów SU Iwonę Szustak i Beatę Krassowską.
Szkolne nocowanie odbywało się pod hasłem „Cyfrowobezpieczni o każdej porze”. W ramy programowe nocowania wpisały się zajęcia sportowo-rekreacyjne, zajęcia związane z realizacją zadań projektowych CYFROWOBEZPIECZNI, zajęcia w bibliotece szkolnej „Chwila z książką”. O godzinie 18.00 uczniowie stawili się w szkole ze śpiworami, poduszkami i pluszakami do spania a niektórzy mieli nawet swoje materace. Na miejsca noclegowe zostały wybrana sale: 22, 23, 24, gdzie przyniesiono materace z sali gimnastycznej.
Po zakwaterowaniu i przygotowaniu miejsc noclegowych uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach projektu CYFROWOBEZPIECZNI, które odbywały się w bibliotece szkolnej. W czytelni biblioteki przygotowane były przez p. Joannę Sopek sztalugi z informacjami dotyczącymi właściwego korzystania z komputera i Internetu. Podkreślały one charakter i tematykę zajęć. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, która dokonała uroczystego otwarcia imprezy: SZKOLNE NOCOWANIE – „CYFROWOBEZPIECZNI O KAŻDEJ PORZE”.
Na początek, jak przystało na miejsce spotkania, pani dyrektor przeczytała głośno wszystkim uczestnikom fragment książki o dobrym zachowaniu „Bon czy Ton, Savoir vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdebke, dzięki czemu uczniowie mogli przypomnieć sobie zasady kulturalnego zachowania i nieprzekrzykiwania się.
Następnym punktem programu zajęć było oglądanie interaktywnej prezentacji multimedialnej „Zasady bezpieczeństwa w sieci” wykonanej w programie Prezi (źródło: https://prezi.com/gp5vhkjx_tpo/zasady-bezpieczenstwa-w-sieci/) Każdy z uczniów czytał głośno zawartość wybranego slajdu oraz mógł komentować i uzupełniać ją o własne doświadczenia.
Bardzo ciekawym elementem zajęć było oglądanie filmu ze strony https://sieciaki.pl/ pod tytułem „321 Internet – cyberprzemoc”. Po obejrzeniu fragmentu filmu uczennice z SU: Ola Łapińska, N. Majewska i M. Witkowska przeprowadziły zajęcia dramy, w której wybrani uczniowie wcielili się w postacie z filmu i próbowali korzystając z podpowiedzi pozostałych uczestników spotkania rozwiązać problem związany z robieniem ośmieszających zdjęć innym uczniom i umieszczaniem ich w Internecie. Okazało się, że nie było to wcale proste zadanie. Uczniowie zdali sobie sprawę z wagi tego problemu.
Po odegraniu dramy uczniowie mogli obejrzeć dalszą część filmu, w której dowiedzieli się w jaki sposób i gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przez panią dyrektor słodką niespodzianką i zaproszeni do wspólnego zdjęcia.
Po zajęciach projektowych chętni uczniowie spędzali aktywnie czas na sali gimnastycznej inni brali udział w chowaniu się w szkole po ciemku. Z początku nic nie było widać. Parę osób nawet krzyczało.
Czas płynął bardzo szybko. Wszyscy bardzo zgłodnieli i z wielkim apetytem zjedli smakowitą pizze, na którą czekali z utęsknieniem.
Było już późno, gdy wszyscy poszli się wymyć i przebrać. Na dobranoc chętni oglądali film. Przed zaśnięciem toczono długie rozmowy, przodowali w nich chłopcy z klasy 6c, skończyli dyskusje około 5 nad ranem.
Rano pobudka o 6.00, i śniadanie przygotowane z inicjatywy SU: płatki na mleku oraz ciepłe tosty.
Po śniadaniu czekało wszystkich sprzątanie sal noclegowych i niestety powrót…
Nocne spędzenie czasu w szkolnych zakamarkach, odkrywanie murów szkoły, sportowe gry i zabawy w szkolnej sali gimnastycznej, pizza jedzona wieczorem w stołówce szkolnej, są bardzo ciekawą i atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego przez uczniów. Zajęcia projektowe CYFROWOBEZPIECZNI bardzo wzbogaciły noc pełną wrażeń. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom uczniowie z większą świadomością i wiedzą będą korzystać z dobrodziejstwa naszych czasów jakim jest Internet.