- OPUBLIKOWANO
- 24 czerwca 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w SP nr 217 w Rembertowie
18.06.18 w Szkole Podstawowej im Obrońców Radiostacji AK w Rembertowie odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Inicjatywa ta realizowana jest w ramach programu Cyfrowobezpieczni i ma na celu zwiększanie wiedzy na temat zagrożeń obecnych w cyberprzestrzeni, wypracowanie standardów ochrony uczniów przed zagrożeniami w sieci, a także rozwój kompetencji medialnych wśród młodzieży. Skierowana zarówno do uczniów, jak i nauczycieli, uczy o bezpieczeństwie w Internecie poprzez pokazanie jego „jasnych stron”.
W czasie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego, edukator spotkał się z dyrekcją placówki. Na ręce dyrekcji przekazane zostały pakiety edukacyjne oraz broszury informacyjne dla nauczycieli i rodziców, które zostaną rozdane podczas najbliższego spotkania w szkole poświęconego zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Spotkanie z dyrekcją placówki służyło przede wszystkim zaprezentowaniu programu Cyfrowobezpieczni i działań w jego ramach podejmowanych (kursy dla nauczycieli, konkursy dla uczniów, multimedialna „strefa rodzica”). W czasie spotkania poruszone zostały również kwestie szkolnych standardów bezpieczeństwa, a także dotychczasowych doświadczeń szkoły i problemów związanych z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Dodatkowo, omówione zostały dotychczasowe doświadczenia szkoły w projektach edukacji cyfrowej i udział w konkursach Cyfrowobezpieczni.
Następnym punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie edukatora z klasami czwartymi i piątymi, mające miejsce na sali gimnastycznej. Zaprezentowany został film na temat cyberzagrożeń oraz internetowe narzędzia służące ochronie swoich danych w sieci. Temat ten okazał się interesujący dla uczniów i uczennic. Pomimo młodego wieku, ogromna część młodzieży posiadała już bowiem konta mailowe oraz profile w serwisach społecznościowych (Facebook, Instagram, Snapchat, Musical.ly) Uczniowie mieli okazję podyskutować o tym, jakie dane udostępniamy w przestrzeni cyfrowej i jak mogą one zostać wykorzystane przez inne osoby (kradzieże danych, podszywanie się pod innych). Na końcu, zaprezentowane zostały internetowe narzędzia służące zwiększeniu bezpieczeństwa naszych profili w sieci. Uczniowie i uczennice mogli sprawdzić siłę swojego hasła, a także poznali sposoby tworzenia silnych i łatwych do zapamiętania haseł. Mogli również sprawdzić czy ich dane nie zostały przejęte przez inne osoby. Uczestnicy spotkania poznali również główne założenia i cele projektu Cyfrowobezpieczni.
W ramach SDBC, w trzech klasach zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów gimnazjum. Główny temat warsztatów skupiony był wokół mowy nienawiści i hejtu w Internecie. Uczniowie poznali definicję obu zjawisk oraz ich możliwe, negatywne konsekwencje. Dzięki prowadzeniu warsztatów za pomocą metod animacyjnych, uczestnicy i uczestniczki mogli także przećwiczyć rozpoznawanie mowy nienawiści i hejtu na przykładzie internetowych komentarzy, a także wziąć udział w dyskusji nad granicami wolności słowa. Omówione zostały sposoby reakcji na mowę nienawiści. Wszyscy uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę w przygotowanym w ramach programu teście dotyczącym min. praw autorskich i wiarygodności informacji znalezionych w sieci.
Szolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w SP nr 217 zakończył się spotkaniem z radą pedagogiczną. Podczas spotkania edukator opowiedział o głównych celach projektu i wypracowanych w jego ramach narzędziach. Poruszony został również temat praw autorskich w kontekście dozwolonego użytku w edukacji i wykorzystania wolnych źródeł.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Zbigniew Bujak