- OPUBLIKOWANO
- 10 kwietnia 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Zespole Szkół w Starym Bojanowie
Odbyło się spotkania edukatora bezpieczeństwa cyfrowego z dyrektorem Szkoły, podczas którego Edukator przedstawił przebieg Dnia oraz tematykę zajęć dla uczniów i nauczycieli. Pan dyrektor przedstawiał działania, jakie szkoła podejmuje w dziedzinie zapobiegania zzagrożeniom cybernetycznym oraz problemy, z jakimi spotyka się szkoła w swojej działaności, chcąc zapewnić uczniom maksimum bezpieczeństwa cyfrowego. Edukator przedstawił ofertę pomocy w rozwiązywaniu problemów, zawartą w materiałach edukacyjnych dla nauczycieli, uczniów i rodziców na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni.pl, zaprosił szkołę do korzystania z pomocy Stowarzyszenia oraz systematycznej realizacji działań w organizowanym dla szkól konkursie pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”. Rozmowa dotyczyła też opracowania Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie i innych, odbytych i planowanych w roku szkolnym wydarzeń dotyczacych cyberbezpieczeństwa .
Spotkanie w auli Edukatora z uczniami klas 4- 6 i nauczycielami Szkoły rozpoczęło się o godzinie 10.25. Podczas niego Edukator zaprezentował film na temat cyberzagrożeń i przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń, zaprezentował główne założenia i cele projektu, a także zachęcił do udziału w organizowanym przez Stowarzyszenie konkursie dla Szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”. Uczniowie bardzo żywiołowo i rzeczowo włączali się do rozmowy o zagrożeniach oraz sposobach mądrego korzystania z internetu, co świadczy o tym, że tematyka cyberzagrożeń nie jest im obca. Edukator starał się uświadamiać uczniom zarówno zagrożenia, jak i korzyści płynące z korzystania z sieci Internet.
Warsztaty, z udziałem nauczycieli – opiekunów, przeprowadzone zostały w 3 różnych klasach starszych (klasy 4, 5 i 6). Dla klas wybrano tematy dotyczace zachowań osób korzystajacych z sieci - „Wizerunek własny w sieci” (klasa IV i V) oraz „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi”(klasa VI). Podczas zajęć uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniai z korzystania z sieci, opracowali zasady netykiety, poznali korzysci płynące z Internetu, a także rodzaje zagrożeń, a przede wszystkim dyskutowali na temat, jak korzystać z sieci, by nie stać się ofiarą czy sprawcą cyberprzemocy oraz dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy w takim przypadku.
Podczas spotkania z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami Szkoły Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń, występującą wśród uczniów oraz sposoby ich zapobiegania, zaprezentował film nt. cyberzagrożeń oraz zasoby edukacyjne strony www.cyfrowobezpieczni.pl, w tym kurs e-learningowy, bibliotekę materiałów, filmotekę, zbiór audycji radiowych i gry na aplikacje mobilne. Szkolny mentor otrzymał scenariusz spotkania z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczone dla rodziców, plakaty i broszury dla nauczycieli, otrzymane od Stowarzyszenia, dotyczące cyberbezpieczeństwa uczniów . Nauczyciele i dyrekcja szkoły wykazali duże zainteresowanie poszerzeniem swoich narzedzi do edukacji uczniów nt. cyfrowego bezpieczeństwa i tematyką zagrożeń w sieci. Spotkanie upłynęło w atmosferze zrozumienia i współpracy.
Dziękuję Dyrekcji, Szkolnemu Mentorowi Bezpieczeństwa Cyfrowego, Nauczycielom i Uczniom za zaangażowanie i współpracę.
Mam nadzieję, że prowadzona w szkole praca wychowawcza pozwoli uchronić uczniów przed wszystkimi zagrożeniami i nauczy ich bezpiecznie korzystać z sieci.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Hanna Czapla