- OPUBLIKOWANO
- 26 maja 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego w Luboniu
SDBC w Cieszkowiance rozpoczął się 22 maja od spotkania na Sali gimnastycznej edukatora z dwoma klasami 6 i dwoma klasami czwartymi. Uczniom zaprezentowano informacje o programie cyfrowobezpieczni.pl. Poruszono tematy związane plusami i minusami korzystania z Internetu. Zaprezentowany został film poświęcony cybrprzemocy. W trakcie rozmowy z uczniami szczególny nacisk położono na sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Ważnym elementem tego spotkania był finał konkursu „Czy jesteś CyfrowoBezpieczny?”. Szóstka finalistów wyłoniona w półfinałach brała udział w quizie przygotowanym w aplikacji kahoot.com. Pytania zostały opracowane przez organizatorki konkursu z kl. 6c pod opieką Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa.
W trakcie konkursu widzowie także widzieli pytania, dzięki czemu każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę.
Kolejnym elementem tego dnia były 3 warsztaty w klasach 4 -5. W trakcie każdego warsztatu zaprezentowany został film z filmoteki cyfrowobezpieczni.pl. W trakcie zajęć poruszane zostały takie tematy jak: prawo autorskie, ochrona wizerunku w sieci oraz konieczność dbałości o loginy i hasła. Omówione zostały rodzaje cyberzagrożeń i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Każdy z warsztatów zaczynał się i kończył quizem. Pytania poruszane w quizie były chętnie omawiane przez samych uczniów i skłaniały do samodzielnych przemyśleń.
Spotkanie z Radą Pedagogiczną oraz z dyrektorem Szkoły odbyło się kilkanaście dni wcześniej ze względu na napięty plan pracy w szkole. Edukator przedstawił ofertę wsparcia ze strony Cyfrowobezpieczni.pl. Została omówiona problematyka zaplanowana do pracy warsztatowej z uczniami oraz ustalony został dokładny harmonogram poszczególnych etapów SDBC, który został zaplanowany na 22 maja 2018 r.
Podczas Rady Pedagogicznej zostały zaprezentowane materiały szkoleniowe w formie broszur dla nauczycieli i rodziców oraz płyty CD skierowane do rodziców oraz uczniów. Omówiono tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania. Przekazane zostały informacje dotyczące celu programu. Omówiono platformę cyfrowobezpieczni.pl i możliwości wykorzystania jej w codziennej pracy z uczniami. Zaprezentowany został film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców. Ważnym elementem było omówienie prezentacji przygotowanej dla nauczycieli do spotkania z rodzicami. Na zakończenia zachęcano do udziału w konkursie pt.: „Jesteśmy Cyfrobezpieczni!” .
- AUTOR ZDJĘĆ
- Joanna Kordzińska