- OPUBLIKOWANO
- 14 maja 2018
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Lubiczu Górnym (klasy 1-6)
12 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwała Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pani Dorota Ratkowska, która wraz z panią Edukator Magdaleną Masłowską omówiła i zaplanowała wcześniejsze działania. Pani Edukator już po raz drugi odwiedziła szkołę w Lubiczu Górnym, w ubiegłym roku do projektu przystąpiły bowiem klasy gimnazjalne.
Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z Wicedyrektorempanią Dorotą Drozdowską, bardzo pozytywnie nastawioną do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, przybliżyła bieżące zagrożenia i potrzebę reagowania na nie, zaprosiła szkołę do podejmowania aktywności w tym obszarze, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.
Następnie w korytarzu szkolnym odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas: 3b, 3e, 4a,4d, 5b, 5doraz nauczycielami. Pani Edukator powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie interaktywnie przybliżyła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Wspomniała o etykiecie, urodzinach bezpiecznego internetu oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu oraz prosiła o umiejętne i rozsądne korzystanie z nowych technologii.
Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów. Dwa warsztaty w klasach: 5c i 4c dotyczyły – Haseł, loginów i bezpiecznego logowania. Uczniowie poznali sposoby tworzenia tzw. silnych loginów i haseł. Dowiedzieli się czym grozi włamanie na różne konta czy profile uczniów w Internecie. Pracując w grupach uczniom udało się zaprezentować wspólnie stworzone hasło idealne, tzw. hasło twarde. Warsztat w klasie 3c dotyczył - Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami. Uczniowie obejrzeli film o Agatce, narysowali o czym lubią rozmawiać z koleżankami, kolegami a także o czym nie wolno rozmawiać z obcymi przez Internet, chętni zaprezentowali rysunki na forum klasy. Dowiedzieli się jak reagować na hejt w internecie czyli obrażanie lub agresję ze strony innych dzieci – użytkowników Internetu oraz gdzie szukać pomocy.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanie Edukatora z nauczycielami. Pani Edukator zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, przybliżyła Filmotekę, Kalendarium, Galerię zdjęć, Bibliotekę materiałów. Zachęciła nauczycieli do podejmowania aktywności w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. Zaproponowała wydruk procedur bezpieczeństwa cyfrowego ze strony projektu oraz umieszczenie ich w widocznych miejscach w szkole. Następnie zapoznała z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach oraz prezentacją dla rodziców przygotowaną na spotkanie z nimi. Na koniec pani Edukator zaprezentowała broszury dla rodziców, poradniki dla nauczycieli, plakaty oraz przekazała je pani Mentor.
Atmosfera panująca podczas SDBC w SP im. T. Kościuszki w Lubiczu Górnym była wspaniała. Pani Edukator została ponownie bardzo miło przyjęta a pani Mentor o wszystko zadbała. Uczniowie tej szkoły mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe. Nauczyciele natomiast w skupieniu wysłuchali nowych treści, chętnie mówili o swoich doświadczeniach w obszarze cyberzagrożeń i podejmowanych działaniach pomocowych.
- AUTOR ZDJĘĆ
- M. Masłowska