- OPUBLIKOWANO
- 26 października 2017
Publiczna Szkoła Podstawowa Cyfrowobezpieczna
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego rozpoczął się spotkaniem Edukatora z dyrektorem szkoły mgr Joanną Telak. Edukator przedstawił ofertę wsparcia Stowarzyszenia Miasta w Internecie w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. W czasie rozmowy edukator zapoznał się z problemami występującymi w szkole.
Przekazał pani Katarzynaie Komosie-szkolnemu mentorowi otrzymane od Stowarzyszenia broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowane do rodziców, w liczbie 100 egz., plakaty, płytę z filmem przeznaczonym dla uczniów i uczennic, płytę z filmem na temat cyberzagrożeń adresowaną do rodziców.
Następnie edukator spotkał się ze społecznością szkolną na apelu. Zaprezentował portal Cyfrowobezpieczni oraz główne założenia i cele projektu, a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Zachęcił do zdobywania certyfikatu Cyfrowobezpieczni. Wyświetlił filmy nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic oraz omówił wspólnie z uczniami podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa. Podał informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń.
W klasie IV , V, VI i VII zostały przeprowadzone zajęcia nt. bezpieczeństwa własnego wizerunku, wiarygodności informacji w sieci i bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami. Uczniowie ustalili jakie zdjęcia mogą bezpiecznie zamieszczać na portalach społecznościowych, dowiedzieli się, co to są fake newsy i poznali zasadę ograniczonego zaufania w sieci. Otrzymali dekalog cyfrowego obywatela, z którym mają zapoznać rodziców. Omówione zostały także aspekty prawne dotyczące łamania prawa w sieci. Zajęcia rozpoczęły i zakończyły się przeprowadzeniem testu sprawdzającego wiedzę uczniów i uczennic.
Ostatnim punktem SDBC było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Edukator zapoznał nauczycieli z materiałami ze strony cyfrowobezpieczni.pl, zbiorem rekomendacji i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w szkołach zalecanymi przez MEN, procedur reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego oraz procedury reagowania w szkole w przypadku wystąpienia incydentu zagrożenia. Zachęcił do wzięcia udziału w konkursie i zdobywaniu certyfikatu Cyfrowegobezpieczeństwa. Przedstawił film otrzymany od Stowarzyszenia nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców i uczniów, rozdał poradniki przeznaczone dla nauczycieli dotyczące cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic. Omówił ważną rolę współpracy nauczycieli i rodziców w ochronie dzieci przed cyberzagrożeniami.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Katarzyna Komosa