- OPUBLIKOWANO
- 11 lipca 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Zasadniczej Szkole Zawodowej Fryzjerskiej.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Zasadniczej Szkole Zawodowej Fryzjerskiej składał się z dwóch części.
W dniu 8 czerwca miało miejsce zarówno spotkanie z panią dyrektor, jak i z uczniami wyżej wymienionej szkoły. Na spotkaniu z dyrektor szkoły omówiliśmy główne założenia, jakie przyświecają projektowi, porozmawialiśmy również o ewentualnej tematyce jaką należały poruszyć w trakcie spotkań z uczniami, w szczególności interesującymi tematami mogły się okazać ‘dbanie o swój wizerunek w sieci’ oraz ‘media społecznościowe’. Pani dyrektor zainteresowana również była dostępnością dla nauczycieli scenariuszy lekcji dotyczących tematyki bezpieczeństwa w sieci, które można wykorzystać na lekcjach w szkole. Następnie ustaliliśmy termin spotkania z nauczycielami i innymi pracownikami.
Pierwsze spotkanie odbyło się w klasie drugiej, przebiegało ono w bardzo przyjaznej i luźnej atmosferze. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami co pozwoliło bardzo wnikliwie omówić zarówno te negatywne jak i pozytywne przykłady zachowania w sieci. Uczniowie przytaczali również przykłady, które osobiście ich tyczyły i wspólnie staraliśmy wyciągnąć wnioski jak należało by się w danej sytuacji zachować, jak reagować i jakie mogą być konsekwencje przytoczonych zachowań. Następnie miało miejsce połączone spotkanie na ‘auli’ klas pierwszej i drugiej. W jego trakcie poinformowałem uczniów o idei projektu oraz celu naszych spotkań. Zaprezentowałem uczniom również portal ‘cyfrowobezpieczni.pl’ i dostępne na nim materiały edukacyjne. Kolejnym spotkaniem były warsztaty w klasie pierwszej. W ich trakcie zapoznaliśmy się z filmami dostępnymi na portalu i na ich przykładzie przedyskutowaliśmy pozytywne i negatywne zachowania w sieci, muszę stwierdzić iż uczniowie wykazali się bogatą wiedzą w tym temacie.
Druga część SDBC miała miejsce w dniu 19 czerwca i było to spotkanie z nauczycielami na Radzie Pedagogicznej, gdzie poza prezentacja projektu i portalu przeprowadziliśmy dyskusję na temat tematyki, jaką mogą nauczyciele poruszyć w trakcie lekcji. W większości uczestnikom idea projektu bardzo przypadła do gustu i deklarowali chęć skorzystania z kursu e-lerningowego i uzyskania certyfikatu. Na koniec odbyłem jeszcze spotkanie z panią dyrektor i przeprowadziliśmy ewaluację działań jakie miały miejsce w szkole, pani dyrektor wyraziła deklarację zgłoszenia do projektu jeszcze technikum działającego w strukturach Zespołu Szkół.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Sławomir Krajewski