- OPUBLIKOWANO
- 17 lutego 2017
Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie
W sobotę 11 lutego 2017 r. cała szkoła żyła dniem, który miał zostawić w naszych umysłach trwały ślad - ślad rozwagi i mądrości w korzystaniu z Internetu...
Przystąpiliśmy w tym roku szkolnym do projektu Cyfrowobezpieczni.pl
Ma on na celu podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu.Jednym z elementów tego projektu był zorganizowany w dniu 11 lutego 2017 r. w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze.
Uroczyste obchody tego dnia zintegrowało całą społeczność uczniowską i rodziców. Przebiegało według wcześniej ustalonego harmonogramu. Najpierw uczniowie kl. I - III uczyli się piosenki „Fajnie w Internecie” , a uczniowie kl IV - VI opracowywali w klasach projekty Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie. Równolegle projekty opracowywali rodzice – przedstawiciele Rady Rodziców i pracownicy niepedagogiczni szkoły.
Potem odbyła się I część apelu ogólnoszkolnego, która miała następujący przebieg:
- Słowo wstępne – p. Alina Walczak
- Prezentacja wypracowanych w klasach projektów Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie – przewodniczący klas
- Prezentacja wypracowanych przez Radę Rodziców Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie – przedstawiciel Rady Rodziców p. Marta Piestrzeniewicz i przedstawiciel pracowników niepedagogicznych – pani Agnieszka Szewczyk
- Teatrzyk o bezpieczeństwie w sieci przygotowany przez kółko teatralne pod kierunkiem pań: Aleksandry Śliwkiewicz, Jolanty Szelag i Urszuli Dratkiewicz.
- Prezentacja piosenki "Fajnie w Internecie" przez klasy młodsze – koordynator Zofia Figurska
- Obejrzenie wybranych kreskówek z serii „Owce w sieci” z krótkim komentarzem Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa – Aliny Walczak
- Papla. Wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych – phishing.
- Zemsta. Prześladowanie w Internecie – cyberstalking.
- Dziewięćdziesiąt dziewięć. Łańcuszki szczęścia.
- Tajemniczy przyjaciel. Uwodzenie przez Internet – grooming - (dostępne na http://dzieckowsieci.fdn.pl/owce-w-sieci)
Po przerwie nastąpiła kolejna część zajęć w klasach i tak uczniowie kl. I - III kolorowali wybrane kolorowanki z serii „Owce w sieci” i wykonali ich wystawy na korytarzu przy swoich salach. W tym czasie klasy IV - VI wykonywali prace plastyczne pod hasłem „Blaski i cienie Internetu” i robili wystawę tych prac na korytarzach przy swoich salach:
Klasy IV – rysunki pt. „Zastąp Internet …...”,
Klasy V – plakaty pt.” Pozytywne i negatywne cechy komunikacji sieciowej”,
KlasaVI a - kolaż -Ochrona wizerunku, Klasa VI b - komiks - Prawa autorskie, Klasa VI c - kolaż - Wiarygodność informacji.
Potem nastąpiła II częć apelu a na niej:
Podsumowanie i wręczenie nagród w konkursach szkolnych
- Podsumowanie działań w DBI przez Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa – Alinę Walczak
- Uroczyste wprowadzenie zarządzeniem dyrektora zbioru zasad bezpiecznego korzystania z Internetu tzw. Szkolnych Zasad Bezpieczeństwa w Internecie, opracowanych przez dyrekcję i niektórych nauczycieli szkoły na podstawie wcześniej zaprezentowanych propozycji uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
Zostały one zapisane na brystolu, uroczyście podpisane przez dyrektora, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Kacpra Orasia – w imieniu uczniów, Przewodniczącą Rady Rodziców – w imieniu rodziców, przez panią Joannę Mazurkiewicz – w imieniu nauczycieli i przez pp.Kantorską i Szewczyk - w imieniu pracowników niepedagogicznych szkoły.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni oraz duża część rodziców bardzo aktywnie włączyła się zarówno w przygotowania, jak i realizację DBI. Uczniowie stwierdzili, że utrwalili dotychczasową i uzyskali nową wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.