- OPUBLIKOWANO
- 29 grudnia 2016
Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie.
W pierwszej kolejności, zgodnie z założeniami projektu odbyło się spotkania Edukatora z dyrektorem Szkoły. W tym przypadku było to spotkanie zarówno z Panią Dyrektor Szkoły jak i Panią wicedyrektor. Podczas spotkania przedstawiłam ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, nauczycielek, uczniów, uczennic i rodziców uczniów szkoły, zaprosiłam szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w organizowanym przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach. Ponad to, podczas spotkania przekazałam broszury przeznaczone dla rodziców, otrzymanych od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic, w liczbie 100 egz. dla szkoły, broszury przeznaczone dla nauczycieli w liczbie 10 egz. dla szkoły jak również plakaty i dwa filmy nagrane na nośnikach CD. Obie Panie wykazały się dużym zainteresowaniem dotyczącym projektu i zaoferowały wsparcie podczas przebiegu zaplanowanych spotkań. Jednocześnie informowały jak ważnym dla nich jest uczestnictwo w projekcie.
W dalszej części SDBC, zostało zaplanowane spotkanie Edukatora z uczniami, uczennicami, nauczycielami i nauczycielkami Szkoły, w ramach tzw. „apelu”, podczas którego został zaprezentowany, otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic, zostały również zasygnalizowane podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 200 uczniów, każdy z nich z dużym zainteresowaniem śledził przebieg filmów jakie były zaprezentowane. Podczas trwania spotkania dzieci i młodzież została poinformowana również o głównych założeniach i celach projektu a także organizowanym przez Stowarzyszenie konkursie dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. W trakcie trwania spotkania na "auli szkolnej" uczennice i uczniowie chętnie angażowali się w dyskusję jaka miała miejsce po wyświetleniu filmów, zadawali pytania dzięki którym, uzyskali wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
W dalszej kolejności zostały zaplanowane trzy warsztaty. Zostały one przeprowadzone w wybranych klasach, odpowiednio dobranych do potrzeb wyrażonych przez dyrektora szkoły w ankiecie zgłoszeniowej. Decyzją Pani Dyrektor we współpracy z Rada Pedagogiczną działaniami i tematami zostały objęte następujące klasy:
godz. 10:50 - warsztaty w kl. Va - Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami
godz. 11:55 - warsztaty w kl. Vb - Bezpieczeństwo własnego wizerunku
godz. 13:00 - warsztaty w kl. VIc - Prawa autorskie
Podczas trwania warsztatów młodzież aktywnie uczestniczyła w proponowanych działaniach, zadawali pytania które w wielu przypadkach były próbą dowiedzenia się jak można serfować i być bezpiecznym/om. Osoby uczestniczące w warsztacie wykazywały się dużą wiedzą na temat zasobów Internetu, jego możliwości i szans. Wskazywali również na zagrożenia z jakimi możemy się spotkać w sieci, choć niekoniecznie identyfikowali siebie z potencjalnymi osobami które mogą doświadczać cyberprzemocy.
W ostatniej kolejności miało miejsce spotkanie Edukatora z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły. W trakcie trwania spotkania Rady Pedagogicznej jak i pracowników niepedagogicznych:
- przedstawiłam tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania, w tym w szczególności poprzez prezentację otrzymanego od Stowarzyszenia filmu nt. cyberzagrożeń przeznaczonego dla rodziców,
- przedstawiłam uczestnikom spotkania platformę cyfrowobezpieczni - jej zasoby, w tym scenariusz spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją .
Zaplanowane etapy spotkań w ramach SDBC w Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie zostały w pełni zrealizowane. Przyjęcie ze strony osób pracujących w Szkole było niezwykle ciepłe i życzliwe. Szczególną uwagę, pragnę zwrócić na fakt obecności osób zatrudnionych w Szkole, a niebędących pracownikami pedagogicznymi na szkoleniu dla Rady Pedagogicznej. To cenne uczestniczyć w spotkaniu, gdzie każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, jakim jest cyfrowe bezpieczeństwo uczennic i uczniów. Jako Edukatorka uważam że realizacja SDBC przebiegła bardzo dobrze. Założone cele zostały zrealizowane, dzięki bardzo dobrej współpracy z całą społecznością szkolna. Życzę każdej Edukatorce i Edukatorowi aby na swej drodze szkoleniowej spotkał tak otwartych i życzliwych ludzi.