- OPUBLIKOWANO
- 13 grudnia 2016
SDBC w Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie
SDBC w Szkole Podstawowej nr 27 im. I. J. Paderewskiego w Rzeszowie odbył się 6 grudnia 2016r. Kolejność, przebieg zdarzeń i tematy warsztatów dla klas zostały wcześniej ustalone ze Szkolnym Mentorem Cyberbezpieczeństwa Panem Dawidem Wojtaszkiem. Spotkanie na auli odbyło się w 2 częściach: najpierw wybrane klasy czwarte, potem wybrane klasy szóste. W szkole wisiały małe plakaty informujące o SDBC.
Przebieg SDBC:
- Spotkanie Edukatora z uczniami, uczennicami, nauczycielami i nauczycielkami Szkoły, w ramach tzw. „apelu” (2x45 min), podczas którego Edukator: zaprezentował otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic, przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń, zaprezentował główne założenia i cele projektu a także zachęcił do wzięcia udziału w organizowanym przez Stowarzyszenie konkursie dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”.
- Spotkanie Edukatora z Dyrektorem Szkoły Panią Dorotą Nowak-Maluchnik (45 min.), podczas którego Edukator: przedstawił ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycieli, nauczycielek, uczniów, uczennic i rodziców uczniów szkoły, zaprosił szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w organizowanym przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach, zapytał Dyrektora o doświadczenia szkoły w wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych. Sale szkolne w 99% wyposażone są w podstawowe sprzęty (laptop, projektor, nagłośnienie), szkoła pracuje wyłącznie z dziennikiem elektronicznym, dzieci mają zajęcia z robotyki i programowania, w trosce o świadomość uczniów nt. bezpieczeństwa organizowane są rozmaite działania i spotkania, np. z policjantem. Nauczyciele systematycznie podnoszą swoje kompetencje TIK, realizując ciekawe projekty.
- Warsztaty przeprowadzone podczas lekcji w 3 różnych klasach (3 x 45 min), z udziałem uczniów i uczennic klasy i 1 nauczyciela na każdym warsztacie: Klasa 2 – „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami”. Uczniowie kl. 2 porównywali zasady bezpiecznego kontaktowania się z nowopoznanymi osobami w świecie realnym i wirtualnym. Chętnie się wypowiadali i pomysłowo rysowali to, o czym nie powinni rozmawiać w Internecie; Klasa 4 – „Wiarygodność w sieci”. Tu uczniowie dyskutowali o tym, jak odróżnić fakty od opinii i w jaki sposób ocenić wiarygodność tekstu znalezionego w sieci. Klasa 6 – „Prawa autorskie”. Uczniowie tego dnia przynosili do szkoły pięknie wykonane kalendarze adwentowe, dlatego świetnie sprawdziło się ćwiczenie z przypisaniem ich pracom innych autorów. W podsumowaniu warsztatu napisali m.in.: „Nie wolno popełniać plagiatu”, „Nie udostępniać cudzych prac”, „Nie możemy podawać prac z Internetu za nasze własne”, „Moja praca nie może być wykorzystywana przez inne osoby bez mojej zgody.”
- Spotkanię Edukatora z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły (ok. 60 min), podczas którego Edukator przedstawił tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania, w tym w szczególności poprzez: prezentację otrzymanego od Stowarzyszenia filmu nt. cyberzagrożeń przeznaczonego dla rodziców, prezentację zasobów edukacyjnych strony www.cyfrowobezpieczni.pl w tym kursu e-learningowego, przedstawienie uczestnikom spotkania scenariusza spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczonej dla rodziców, otrzymanych od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów i uczennic, przeprowadzenie instruktażu dla nauczycieli w zakresie przeprowadzenia części „wywiadówki” na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi, przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla rodziców (100 egz.); broszur nt. cyberbezpieczeństwa adresowanych dla nauczycieli (10 egz.); filmu dla uczniów i nauczycieli(1 egz.); filmu dla rodziców(1egz.).
SDBC zaowocował wnioskami u uczniów, nauczycieli, mentora i edukatora. Dziękuję Dyrekcji, Mentorowi, Nauczycielom i Uczniom Szkoły Podstawowej nr 27 im. I.J. Paderewskiego w Rzeszowie za życzliwe przyjęcie, pomoc i znakomitą współpracę w organizacji SDBC.
Elżbieta Orzech (edukator)
- AUTOR ZDJĘĆ
- D. Wojtaszek, E. Orzech