- OPUBLIKOWANO
- 19 listopada 2017
SDBC w Szkole Podstawowej w Uniejowie
O godzinie 10:30 spotkałem się z Panią dyrektorem szkoły. Podczas tego spotkania przedstawiłem ofertę wsparcia w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl dla dyrekcji, nauczycieli i uczniów. Zapoznałem dyrektora z zasadami konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”.
O godzinie 11:00 w sali lekcyjnej wyposażonej w projektor i nagłośnienie rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielami klas I - III. W spotkaniu wzięło udział również kilkoro nauczycieli.
Podczas tego spotkania omówiłem problem „Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi” wykorzystując ćwiczenia i film dostępne w scenariuszach zajęć i na stronie cyfrowobezpieczni.pl Podczas rozmowy z młodymi użytkownikami internetu ustalaliśmy jak bezpiecznie korzystać z internetu i kiedy powinno się prosić o radę rodziców czy nauczycieli. Na spotkaniu zaprezentowałem również przykładowe filmiki z cyklu „Owce z sieci” i „3 2 1 internet”. Z uwagi na to, że w spotkaniu brali udział bardzo młodzi uczniowie, przy wsparciu edukatora i nauczycieli, uczestnicy odpowiadali na pytania quizu.
O godzinie 12:10 na hali sportowej rozpoczęło się spotkanie z całą społecznością szkolną. W spotkaniu wzięła udział również bardzo duża grupa nauczycieli. Na tych zajęciach omówiliśmy problem „Bezpieczeństwa własnego wizerunku” wykorzystując ćwiczenia i film dostępne w scenariuszu zajęć i na stronie cyfrowobezpieczni.pl Zaprezentowałem również główne założenia i cele projektu a także organizowany przez Stowarzyszenie konkurs dla Szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Na koniec spotkania dyskutowaliśmy na temat, jak możemy walczyć z cyberzagrożeniami.
Od godziny 13:15, na dwóch lekcjach przeprowadziłem spotkanie z reprezentantami starszych klas szkoły podstawowej. Spotkania odbyły się w sali lekcyjnej wyposażonej w projektor, nagłośnienie i dostęp do internetu. W warsztatach brali udział uczniowie klas IV, V, VI i gościnnie VII i klas gimnazjalnych.
Na tych dwóch warsztatach rozmawialiśmy na temat walki z cyberprzemocą. Wykorzystałem filmy z materiałów cyfrowobezpieczni.pl przeznaczone dla klas IV-VI, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych. Dyskutowaliśmy o tym jak należy się zachować widząc przejawy cyberprzemocy w stosunku do innych.
Na warsztatach podałem uczniom również informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Szczególne zainteresowanie wzbudził u uczniów telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Uczniowie rozwiązywali przygotowany przez Stowarzyszenie test.
O godzinie 15:15 podczas Rady Pedagogicznej spotkałem się z nauczycielami pracującymi w Szkole Podstawowej w Uniejowie. Na spotkaniu zaprezentowałem nauczycielom film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców, zaznajomiłem ich ze scenariuszem spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszurą przeznaczoną dla rodziców, otrzymanymi od Stowarzyszenia, dotyczących cyberbezpieczeństwa uczniów.
Prezentując stronę cyfrowobezpieczni.pl zwróciłem uwagę nauczycieli na scenariusze lekcji z uczniami nt. cyberbezpieczeństwa (wraz z filmami). Zachęcałem do wzięcia udziału w szkoleniu e-learningowym dostępnym na stronie cyfrowobezpieczni.pl oraz do udziału w kolejnej edycji konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!”. Nauczycielom wyświetliłem również film „Uważaj, co udostępniasz. Social media stalker Z Dobrym Słowem”.
Wszelkie materiały jakie otrzymałem od Stowarzyszenia przekazałem Szkolnemu Mentorowi Cyberbezpieczeństwa.
W Szkole Podstawowej w Uniejowie również 14 listopada o godzinie 17:00 odbyła się tzw. półwywiadówka. Na tym spotkaniu zostały przeprowadzone warsztaty dla rodziców w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Tomasz Świniarski