- OPUBLIKOWANO
- 30 lipca 2017
SDBC w Gimnazjum w Strachosławiu
Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty minimalizując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym. Stał się niezbędny jako narzędzie pracy i rozrywki, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań. Umożliwia naukę i pracę na odległość oraz Ułatwia wiele codziennych czynności np. zakupy. W obecnych czasach Internet przestał stał się wręcz koniecznością. Jednak z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko, którego nie są świadomi dzieci i młodzież, którzy spędzają w wirtualnym świecie nieraz po kilka godzin dziennie.
Spotkanie z Panią dyrektor dotyczyło założeń projektu, jego zasięgu, czasu jego realizacji oraz źródeł jego finansowania. Przedstawiłam też założenia konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” oraz zaprosiłam do udziału w konkursie. Przedstawiłam plan wydarzeń w projekcie w tym roku szkolnym. Zapoznałam Panią dyrektor z ogólnymi założeniami Szkolnego Kodeksu Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Na Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum w Strachosławiu przygotowałam prezentację dla uczniów z gimnazjum dotyczącą znaczenia z zalet dostępu do światowej sieci. Szczególną uwagę zwróciłam na zagrożenia związane z poznawaniem nowych osób w sieci, podawania swoich danych osobowych, wirusami, łamaniem prawa autorskiego i bezpieczeństwa własnego wizerunku. Uczniowie obejrzeli film nt. Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami. Na zakończenie spotkania podałam uczniom informacje o sposobach zachowania w sytuacjach cyberzagrożeń oraz miejscach świadczących pomoc w takich przypadkach.
Tematem warsztatów była "Cyberprzemoc" Uczniowie pracowali w grupach wykonując ćwiczenia takie jak łączenie przykładowych haseł i loginów, tworzyli trudne hasła korzystając z wcześniej przygotowanych zdań. Następnie obejrzeli film nt. Zasad tworzenia silnych haseł i bezpiecznego logowania. Na zakończenie warsztatów uczniowie wymienili cechy silnych haseł i zasady jakich należy przestrzegać przy logowaniu się do poczty elektronicznej, Facebooku innych portali internetowych.