- OPUBLIKOWANO
- 28 maja 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ZSM nr 1 w Bydgoszczy
25 maja 2017 roku w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy (Technikum) przy ul. Św. Trójcy 37odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwała Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pani Anna Jasińska, która wraz z panią Edukator Magdaleną Masłowską omówiła i zaplanowała wcześniejsze działania.
Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z Zastępcą Dyrektora ZSM nr 1 panem Pawłem Sankowskim, bardzo pozytywnie nastawionym do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, zaprosiła szkołę do udziału w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” a także do podejmowania aktywności w tym obszarze, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.
Następnie w przepięknej, 107 – letniej auli odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami czterech klas. Pani Edukator powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie przybliżyła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący kilku omawianych uprzednio zagrożeń. Wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec pani Edukator zaprosiła uczniów do udziału w konkursie „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”, podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali pani Edukator za prelekcję.
Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów. Dwa pierwsze odbyły się w klasach drugich: 2 cm i 2 em i dotyczyły „Sekstingu i granic własnej prywatności”. Uczniowie poznali zagrożenie jakim jest seksting. Na przykładzie historii Agnieszki i Marka wypracowali w grupach konsekwencje upubliczniania materiałów sekstingowych oraz formy i sposoby pomocy osobom, których to dotknęło. Trzeci warsztat w klasie 1cm dotyczył „Przeciwdziałania cyberprzemocy wśród uczniów”. Uczniowie poznali formy cyberprzemocy, obejrzeli film dotyczący tego zagrożenia, wspólnie wypracowali jakie konsekwencje powinna ponieść osoba, która stosuje cyberprzemoc, oraz do kogo się zgłosić po wsparcie.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanie Edukatora z nauczycielami w auli szkoły. Pani Edukator zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, przybliżyła Filmotekę, Galerię zdjęć, Bibliotekę materiałów. Zachęciła nauczycieli do podejmowania aktywności w ramach konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” oraz do ukończenia 8-modułowego kursu e-learningowego, także punktowanego w konkursie. Następnie zapoznała z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach oraz prezentacją dla rodziców przygotowaną na spotkanie z nimi. Na koniec pani Edukator zaprezentowała broszury dla rodziców, poradniki dla nauczycieli, plakaty oraz przekazała je pani Mentor.
Atmosfera panująca podczas SDBC w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy była rewelacyjna. Na korytarzu i w bibliotece szkoły znajdują się gazetki związane z cyberbezpieczeństwem. Uczniowie tej szkoły stworzyli także Regulamin Korzystania z Internetu w ZSM nr 1. Uczniowie mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe.