- OPUBLIKOWANO
- 21 listopada 2016
Wizyta w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie
Na początku zajęć w supernowoczesnym centrum multimedialno-wizualnym uczniów przywitał „deszcz pieniędzy” spływający z nieba. Doświadczenie było niesamowite. I choć pieniądze były wirtualne, zrobiło to na wszystkich duże wrażenie. Po Centrum oprowadzała nas pani przewodnik, która przygotowała szereg zadań, ćwiczeń i łamigłówek do rozwiązywania w czasie zwiedzania. Młodzież dowiedziała się, że zanim wynaleziono pieniądze, płacono płacidłem. Płacidłami były m.in. muszelki, miedziane bransoletki, a nawet ziarenka kawy. Z czasem zaczęto wybijać monety.
Uwagę wszystkich przykuła największa moneta tzw. daler pochodzący ze Szwecji. Daler wykonany był z miedzi i ważył ok. 20 kg. Wszyscy wspólnie próbowali go podnieść. I ta właśnie niewygoda związana z posługiwaniem się tak ciężkimi monetami doprowadziła do wynalezienia banknotów. Słowo banknot zostało utworzone od „bank” i not”. Każdy, kto zostawiał w banku monety dostawał potwierdzenie - karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz kwotą. Potwierdzenie było wydawane z banku stąd słówko BANK i miało formę notatki, a zatem NOT. Uczniów zachwycił także skarbiec, do którego prowadziły ciężkie pancerne drzwi.
Każdy mógł osobiście dotknąć sztabki złota wartej 2 mln złotych. Podniesienie jej, nie było łatwym zadaniem, ponieważ ważyła ok. 12,5 kg. Młodzież miała też okazję zobaczyć milion złotych w nominałach 10-cio złotowych. Można było też zadać pytania pierwszemu założycielowi banku dla klientów indywidualnych Leopoldowi Kronenbergowi, który powołany do życia w formie multimedialnejudzielał informacji.
Jako jedni z pierwszych mogliśmy podziwiać, specimen, czyli wzór nowego polskiego banknotu obiegowego o nominale 500 zł. Wprowadzenie 500 zł do obiegu jest zaplanowane na luty 2017 r. Uczniowie mogli dostać również certyfikat obsługi bankomatu, oraz zobaczyć, co skrywa on w swoim wnętrzu.
Wycieczka do Centrum Pieniądza to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników - dzięki pani przewodnik, która w bardzo profesjonalny i atrakcyjny sposób przekazała wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Uczniowie byli zafascynowani sposobami prezentowania wiedzy – magicznym animacjom, inscenizacjom, np. Ulicy Bankowej, Pokoju Numizmatyka, Studni Wiedzy czy Laboratorium autentyczności.
Centrum Pieniądza NBP to unikalne miejsce w Polsce godne polecenia dla wszystkich osób, które interesuje edukacja ekonomiczna i które chcą poznać historię i rozwój pieniądza.
Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP