- OPUBLIKOWANO
- 13 listopada 2017
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum Nr 33 w Szczecinie
Wstęp.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum Nr 33 w Szczecinie odbył się w dniu 13 listopada 2017 r.
Spotkanie z Panią Dyrektor.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego rozpocząłem od spotkania p. Dyrektor, której przedstawiłem ofertę stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i projektu "Cyfrowobezpieczni.pl".
Zaprosiłem Szkołę do udziału w konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie.
Z Panią Dyrektor i Mentorem rozmawialiśmy o problemach i zaletach wynikających z dostępu do narzędzi i środków informatycznych oraz poruszyliśmy opracowanie szkolnych procedur postępowania w przypadkach cyberprzemocy.
Podczas spotkania przekazałem p. Dyrektor:
- 100 egz. broszur adresowanych do rodziców na temat dotyczący cyberbezpieczeństwa,
- 10 egz. broszur adresowanych do nauczycieli na temat dotyczący cyberbezpieczeństwa,
- 10 egz. plakatów na temat dotyczący cyberbezpieczeństwa,
- 1 płytę z filmem dla uczniów do przedstawienia na godzinie wychowawczej,
- 1 płytę z filmem dla rodziców do przedstawienia podczas spotkania z Rodzicami.
Aula.
Podczas spotkania z uczniami szkoły podstawowej w dużej sali lekcyjnej przedstawiłem uczniom szczegółowe założenia projektu. Pokazałem także, co należy zrobić, aby Ich szkoła wygrała w konkursie organizowanym w projekcie Cyfrowobezpieczni, za co przyznawane są punkty i jakie są nagrody.
Podczas spotkania przedstawiłem uczniom film pobrany z filmoteki ze strony Cyfrowobezpieczni.pl i zaznajomiłem z zagrożeniami, jakie czyhają na Nich w Internecie.
Warsztaty z Uczniami.
Następnie rozpocząłem 3 warsztaty, które przeprowadziłem podczas lekcji w trzech różnych klasach szkoły. Warsztaty przebiegły zgodnie ze scenariuszem dla klas gimnazjum.
Podczas warsztatów omawialiśmy z uczniami kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem finansów w Internecie, bezpieczeństwem w kontaktach z innymi użytkownikami w Internecie oraz ochrony praw autorskich. Podczas warsztatów przedstawiłem uczniom filmy tematyczne z filmoteki ze strony Cyfrowobezpieczni.pl.
Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania oraz zadawali nowe pytania. Przy okazji poruszali inne tematy i sytuacje, z którymi spotkali się lub mogliby się spotkać w rzeczywistości.
Na początku i na końcu każdego z warsztatów rozdałem i poprosiłem uczniów o wypełnienie ankiety z pytaniami przygotowanymi przez Stowarzyszenie.
Spotkanie z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i innymi pracownikami Szkoły.
Po kilku dniach (22 listopada 2017 r.) w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego spotkałem się z nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły, którym przedstawiłem temat cyberzagrożeń, które występują wśród uczniów, ale także wśród rodziców. Pokazałem także, w jaki sposób można tym zagrożeniom zapobiegać.
Zaprezentowałem także otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń zarówno dla Uczniów, jak i dla Rodziców.
Zachęcałem również nauczycieli do skorzystania z kursów e-lerningowych ze strony Cyfrowobezpieczni.pl.
Podsumowanie.
Podczas Szkolnego Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego panowała bardzo miła atmosfera, a uczniowie oraz nauczyciele bardzo zainteresowali się zagrożeniami czyhającymi na Nich w Internecie oraz sposobami, jak tych zagrożeń unikać.