- OPUBLIKOWANO
- 31 października 2017
SDBC w Szkole Podstawowej nr 43 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
25.10.2017 roku w Szkole Podstawowej nr 43 w Krakowie odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w którym udział wzięło aż 181 uczniów i 31 nauczycieli.
25 października miałam przyjemność gościć w Szkole Podstawowej im Komisji Edukacji Narodowej nr 43 w Krakowie. Podczas rozmowy z Panią Dyrektor poruszyłyśmy kwestie cyberbezpieczeństwa uczniów. Pani Dyrektor opowiedziała mi o kilku drobnych incydentach, które miały miejsce wśród uczniów i o krokach, które zostały podjęte przez szkołę i rodziców. Rozmawiałyśmy o używaniu urządzeń mobilnych na terenie szkoły. Okazało się, że w szkole panuje zakaz korzystania z urządzeń mobilnych w trakcie lekcji i przerw, a co najciekawsze ta decyzja została podjęta przez uczniów podczas debaty, w której udział brali przedstawiciele wszystkich klas! Opowiedziałam Pani Dyrektor o projekcie Cyfrowobezpieczni.pl i o wsparciu, które zapewnia, oraz o konkursie. Wspólnie dostrzegłyśmy, że udział szkoły przyczyni się do częstszego poruszania tematu cyberbezpieczeństwa, oraz zmobilizuje uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy na ten temat. Na zakończenie zgodziłyśmy się co do potrzeby uświadamiania i angażowania rodziców.
Kolejnym punktem było spotkanie z uczniami i nauczycielami. Wspólnie z Mentorem przygotowaliśmy salę gimnastyczną, która chwilę po dzwonku zaczęła wypełniać się wrzawą i uczniami.
Po przywitaniu uczestników, zaprezentowaniu siebie i programu Cyfrowobezpieczni.pl wspólnie obejrzeliśmy film. Zadałam kilka pytań odnośnie filmu i cyberbezpieczeństwa, porozmawialiśmy sobie o tym co robić, żeby bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych i komputera. Przedstawiłam uczestnikom możliwość udziału w konkursie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.
W trakcie spotkania uczestnicy bardzo chętnie zabierali głos, byli bardzo aktywni i pokazali jak dużą wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa już posiadają.
Kolejnym punktem SDBC były warsztaty w klasach Va, Vb, Vc wskazanych przez Mentora i Panią Pedagog jako najbardziej narażone na zjawisko cyberprzemocy i wykluczenia rówieśniczego. Na początku i na końcu warsztatów uczniowie wypełnili Quiz. W trakcie zajęć obejrzeliśmy film o udostępnianiu zdjęć kolegów bez ich zgody i wiedzy, a później rozmawialiśmy o obejrzanym filmie, sytuacji jego bohaterów, oraz o własnych doświadczeniach uczniów. Następnie rozdałam uczestnikom karty Plickers, poznaliśmy Kasię i odpowiadając na pytania o tym jak powinna zareagować Kasia w różnych trudnych sytuacjach uczyliśmy się prawidłowych postaw wobec cyberprzemocy, hejtowania, trollowania i nękania. Uczniowie wykazali się dużą dojrzałością, chętnie opowiadali o swoich przeżyciach i odczuciach.
Ostatnim planowym punktem SDBC w SP nr 43 w Krakowie było spotkanie z gronem pedagogicznym podczas Rady Pedagogicznej zwołanej specjalnie na tą okoliczność.
Po przekazaniu materiałów pokazałam zgromadzonym stronę cyfrowobezpieczni.pl i wskazałam w którym miejscu znajdują się materiały dla nauczycieli do wykorzystania podczas godzin wychowawczych. Następnie zaprezentowałam film przeznaczony dla rodziców i wspólnie omówiliśmy elementy które z punktu widzenia szkoły są warte wyeksponowania podczas spotkania z rodzicami. Prezentacja dopełniła całości. Nauczyciele zwracali uwagę, że zebrane są w niej najważniejsze zagadnienia w wygodnej formie punktów, które pomogą im podczas przygotowywania i przeprowadzenia spotkania z rodzicami.
Na zakończenie mojego pobytu w SP nr 43 spotkałam się z Panią Pedagog aby podzielić się z nią moimi spostrzeżeniami z warsztatów w klasach V. Rozmawiałyśmy o wielu niepokojących Panią Pedagog kwestiach związanych z bezpieczeństwem uczniów w sieci. Rozmawiałyśmy o tym jakie sygnały daje uczeń, który jest ofiarą cyberprzemocy, gdzie szukać pomocy dla takiego ucznia i jak rozmawiać z jego rodzicami.
Edukator
Urszula Jarosz
- AUTOR ZDJĘĆ
- Urszula Jarosz