- OPUBLIKOWANO
- 10 grudnia 2016
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum nr 16 w Krakowie
Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum nr 16 w Krakowie rozpoczął się niedługo po tym, jak korytarze wypełnił pierwszy dzwonek zaganiający uczniów do klas. Pierwszym jego etapem było spotkanie Edukatora Bezpieczeństwa Cyfrowego z Panią Beatą Chodacką, wicedyrektor i szkolnym mentorem bezpieczeństwa cyfrowego. Rozmowa trwała bez mała godzinę i dotyczyła cyberbezpieczeństwa. Dzięki niej Edukator dowiedział się, że w Gimnazjum nr 16 nie jest to temat nowy i od dawna już podejmowaną są tam działania mające na celu podniesienie świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców w tym zakresie. Co więcej, szkoła ta nie zniechęca uczęszczającej do niej młodzieży do używania urządzeń cyfrowych. Wręcz przeciwnie nauczyciele chętnie korzystają z możliwości dydaktycznych jakie dają tablety i smartfony. Każdego roku odbywa się też w szkole dzień bezpiecznego internetu, podczas którego miejsce różne aktywności mające na celu podnoszenie świadomości zagrożeń czyhających na uczniów w sieci. Wśród uczniów przeprowadzane są też testy wiedzy na ten temat. Ponadto cyklicznie odbywają się w szkole również lekcje dotyczące zagadnienia praw autorskich, a także różnego rodzaju konkursy informatyczne. Na lekcjach wychowawczych w drugich i trzecich klasach poruszany jest też temat sekstingu. Rodzicom oferowane jest zaś szkolenie dotyczące uzależnienia od internetu i różnych kwestii związanych z bezpiecznym z niego korzystaniem.
Okazało się, że w szkole zdarzały się już przypadki cyberprzemocy i innych złamań zasad korzystania z globalnej sieci. W ich wyniku przeprowadzono szkolenie rady pedagogicznej dotyczące cyberprzemocy i jej konsekwencji.
Kolejnym etapem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum nr 16 było spotkanie z kilkoma klasami w sali gimnastycznej. W jego czasie Edukator przekazał uczniom podstawowe informacje dotyczące projektu Cyfrowobezpieczni i bezpieczeństwa cyfrowego oraz pokazał im film przeznaczony dla gimnazjalistów i licealistów. Po projekcji poprowadził on też moderowaną rozmowę z obecnymi w sali uczniami na tematy poruszone w filmie, takie jak cyberprzemoc, seksting i bankowość internetowa. Szczęśliwie szybko udało się przełamać pierwotną rezerwę uczestników spotkania, dzięki czemu możliwa był krótka, acz owocna, dyskusja.
Trzecim etapem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego w Gimnazjum nr 16 były 45-minutowe warsztaty dla jednej z klas drugich. Rozpoczęły się one od quizu. Jako że ta część SzDBC odbywała się w bardzo dobrze wyposażonej sali informatycznej, dzięki pomocy Pani Beaty Chodackiej, quiz przeprowadzony został online z wykorzystaniem strony quizizz.com. Uczniowie odpowiadali na pytania za pośrednictwem znajdujących się w sali komputerów bądź własnych smartfonów. Po zakończeniu quizu przeprowadzona została z uczniami rozmowa dotyczącą tego w jaki sposób wykorzystują oni na co dzień urządzenia cyfrowe. Odpowiedzi notowano na mapie myśli na stronie coggle.it. W dalszej kolejności uczniowie obejrzeli film dotyczący cyberprzemocy. W 35 s. projekcja została przerwana, dzięki czemu Edukator mógł zadać uczestnikom warsztatów serię pytań dotyczących zaistniałej sytuacji zanim poznali oni jej rozwiązanie zaproponowane przez twórców filmu. Dopiero po krótkiej rozmowie uczniowie obejrzeli materiał do końca. Po zakończeniu filmu miało miejsce wspólne podsumowanie tematu zajęć, a uczniowie jeszcze raz rozwiązali quiz sprawdzający ich wiedzę.
Drugie warsztaty w ramach SzDBC odbyły się w klasie trzeciej o profilu informatycznym. W wyniku rozmowy z Panią wicedyrektor Edukator doszedł do wniosku, że stanowiący ją uczniowie są już na tyle rozwinięci, że dobrze będzie z nimi porozmawiać o świadomym budowaniu wizerunku w sieci. Po przeprowadzeniu quizu i wstępnej części lekcji, podczas której miała miejsce rozmowa o sposobach wykorzystywania przez uczniów urządzeń cyfrowych, Edukator zaprezentował uczniom przeznaczony dla szkół ponadgimnazjalnych film. Następnie miejsce miała rozmowa dotycząca świadomego budowania wizerunku w sieci i mediach społecznościowych (w tym poziomach prywatności na facebooku). Lekcję zakończył quiz sprawdzający wiedzę.
Trzecie warsztaty miały miejsce w kolejnej klasie drugiej. Tak jak z ich rówieśnikami Edukator rozmawiał w ich trakcie z uczniami o cyberprzemocy.
Ostatnim elementem SzDBC w Gimnazjum nr 16 w Krakowie było spotkanie z Radą Pedagogiczną. W jego czasie Edukator opowiedział nauczycielom o samym projekcie Cyfrowobezpieczni.pl, przekazał wszystkie materiały i zaprezentował wszystkie dostępne online pomoce, które mogą wykorzystać podczas lekcji z uczniami i spotkań z rodzicami. Jako że w szkole podejmowane były już wcześniej różnego rodzaju aktywności związane z cyberbezpieczeństwem, dla nauczycieli nie był to temat nowy.
- AUTOR ZDJĘĆ
- Kamil Kopij i inni