I miejsce
Mobilna pracownia cyfrowa
(15 komputerów przenośnych, router, rzutnik, tablica multimedialna).
Nagrodzone szkoły:
Szkoła Podstawowa im. "Trzech Braci" w Hażlachu
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie
Liceum Ogólnokształcące w Przygodzicach
Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Pułtusku
II miejsce
Obozy edukacyjne dla uczniów.
Blisko tygodniowy obóz zorganizowany w Tarnowie dla 5 szkół (osobno dla podstawowych, gimnazjów, liceów oraz szkół zawodowych) jest szansą na to, aby pod okiem zespołu projektu Cyfrowobezpieczni.pl oraz specjalistów, naukowców czy praktyków, poznać cyfrowy świat od kuchni – zgłębić tajniki nowoczesnych technologii, dotknąć jej i samemu poeksperymentować.
Każdy dzień obozu niesie ze sobą nowe wyzwania, ciekawe zadania i sporą dawkę nauki połączonej z zabawą. Podczas obozu uczniowie poszerzają swoje kompetencje cyfrowe związane z korzystaniem z platform edukacyjnych oraz darmowych narzędzi dostępnych w internecie pracując m.in. z narzędziami Google oraz z aplikacją Quizizz. Dużo uwagi poświęcone jest tematyce bezpieczeństwa w sieci, piractwa komputerowego, praw autorskich, a także ustawień prywatności konta Facebookowego. Uczniowie poznają metody zgrywania multimediów z urządzeń cyfrowych, nagrywają screencasty, przerabiają zdjęcia w darmowych programach graficznych, a dodatkowo mają okazję poznać tajniki pracy dziennikarza radiowego w lokalnej rozgłośni Radia RDN, nagrywając przy tym krótkie materiały dźwiękowe. Dużo emocji budzą też warsztaty fotograficzne.
W programie obozu są również zajęcia z programowania (ScottieGo) oraz podstaw robotyki - konstruowania robotów przy pomocy zestawów Lego Mindstorm, a następnie programowania je tak, by te wykonały zadane polecenia. Sporą atrakcją jest całodniowy wyjazd do Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii w Mielcu, który zawsze zachwyca wszystkich miłośników lotnictwa oraz osoby zainteresowane rakietami. W trakcie obozu, nie brakuje okazji do aktywności sportowych m.in. w Parku Wodnym lub na ściance wspinaczkowej. Obozowicze biorą również udział w grze miejskiej z elementami geocachingu, odkrywając tajemnice Tarnowa.
Co sprawia, iż obozy edukacyjne tak bardzo podobają się uczniom? Przede wszystkim nieprawdopodobne i zupełnie niezwykłe doznania - „Cyfrowe obozy" to emocjonujący czas zdobywania nowych umiejętności, wykraczania poza dotychczasowe doświadczenia i atrakcyjnej zabawy uczniów szkół - laureatów konkursu. Obok wspinaczki - wspólne tworzenie reklamy radiowej, gra miejska z tabletami uczy historii renesansowego Tarnowa, zajęcia z robotami i ScottieGo ułatwiają pierwsze kroki w programowaniu, a kurs aplikacji edukacyjnych pokazuje że nauka w Internecie to nie tylko wątpliwa "sztuka" past and copy - podkreśla Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie". Staramy się także wpajać młodym ludziom zasady pracy w grupie i... mądrze się bawić, najlepiej w ruchu na świeżym powietrzu. Nasze obozy to "pakiet energetyczny", który przez długi czas będzie zasilał wyobraźnię młodych ludzi.
Wyróżnienia
Letni obóz edukacyjny - EDUKAMP organizowany w wakacje w Piwnicznej-Zdroju dla 15 nauczycieli z najaktywniejszych w konkursie szkół z całej Polski.
Program 5-dniowego obozu obejmuje następujące bloki tematyczne:
KU SZKOLE ERY SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
STARA SZKOŁA W ŚWIECIE SMARTFONÓW
NARZĘDZIOWNIA CYBERMETODYCZNA
SZKOŁA CYFROWO SENSOWNA
CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE – DZIŚ I JUTRO
PRACA PROJEKTOWA
CYFROWA TRANSFORMACJA SZKOŁY
INSPIRACJE