- WYDARZENIE ARCHIWALNE
- GODZINA
- 09:00 - 16:00
- TERMINY WYDARZENIA
- 17/10/2018
- KATEGORIA
- Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego
SDBC w Szkole Podstawowej w Bałuczu (klasy 1-6)
17 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Bałuczu miał miejsce Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ze środków zadania publicznego „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia” realizowanego w ramach programu rządowego "Bezpieczna+".
Edukator rozpoczął działania projektowe od spotkania z dyrektorem szkoły Panią Anną Zybert, podczas którego przedstawił założenia projektowe, zadania jakie czekają jego uczestników oraz wsparcie jakie można uzyskać w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.
Następnie miał miejsce „apel” w którym wzięli udział uczniowie i uczennice klas I - III oraz nauczyciele szkoły. Podczas tego spotkania edukator zaprezentował główne założenia i cele projektu, otrzymany od Stowarzyszenia film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic, przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń.
Kolejnym etapem SDBC były spotkania z uczniami poszczególnych klas oraz warsztaty. Edukator rozpoczął zajęcia warsztatowe od spotkania z klasami II i III. Po uzupełnieniu quizu przystąpiliśmy do zajęć. Dzieci miały za zadanie określić z których urządzeń mobilnych korzystają najczęściej a następnie przedstawić w formie wyklejanki jak zachowuje się ich kręgosłup podczas nieprawidłowego korzystania z urządzeń cyfrowych. Edukator opowiadał uczniom historyjki związane z bezpieczeństwem w sieci, wiarygodnością informacji w Internecie oraz jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych. Uczniowie żywo uczestniczyli w dyskusji oraz chętnie brali udział w warsztatach manualnych. Z zaciekawieniem oglądali także filmiki podsumowujące dane zagadnienie a następnie wspólnie odpowiadali na pytania zadawane bohaterce filmu.
Podczas kolejnej godziny warsztatów edukator spotkał się z uczniami klasy V z którymi prowadził warsztaty a następnie dyskusję nt. serwisów społecznościowych: Facebook, Instagram i Snapchat oraz zamieszczanych na nich wpisów. Uczniowie otrzymali treści komunikatów opublikowanych na Facebooku. Następnie mieli za zadanie określić poziomy prywatności, jakie powinni nadawać tym komunikatom. Dzieci wymieniały się między sobą doświadczeniami związanymi z publikacją prywatnych informacji na portalach społecznościowych oraz treści, które nigdy nie powinny pojawić się w Internecie. Na koniec obejrzały film pt. Bezpieczeństwo własnego wizerunku.
Na ostatniej godzinie warsztatów edukator przeprowadził zajęcia z uczniami klasy IV, których tematem była ergonomia korzystania z urządzeń cyfrowych. Uczniowie po losowym dobraniu się w pary rysowali na tablicy linię przedstawiające kręgosłup kolegi, podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Następnie prezentowali prawidłowe pozycje postawy ciała podczas korzystania z komputera czy telefonu. Dzieci obliczały także średnią arytmetyczną dotyczącą długości korzystania z urządzeń mobilnych w trakcie dnia. Na zakończenie warsztatów uczniowie obejrzeli film, opowiadający o tematyce spotkania a po krótkiej dyskusji zajęli się w grupach opracowywaniem plakatów na których przedstawili zasady dot. ochrony wzroku, słuchu oraz postawy podczas korzystania ze sprzętu cyfrowego. Na podsumowanie każdych warsztatów wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie wypełnili quiz sprawdzający w postaci pre testu i post testu.
Edukator zakończył SDBC spotkaniem z dyrektorem oraz nauczycielami podczas Rady Pedagogicznej. Nauczycielom zostały przedstawione założenia programu, poznali także stronę projektu Cyfrowobezpieczni oraz materiały, które są na niej dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Pedagogom została przedstawiona aplikacja Kahoot, dzięki której mają możliwość przygotowywania mobilnych testów i quizów dla uczniów. Uczestnicy spotkania poznali także scenariusz wywiadówki z rodzicami wraz z prezentacją na temat cyberzagrożeń uczniów i ważnej roli rodziców w ochronie dzieci przed nimi.
- MIEJSCE WYDARZENIA
- Bałucz, Szkoła Podstawowa w Bałuczu
- ADRES
- Bałucz, 32