- WYDARZENIE ARCHIWALNE
- GODZINA
- 10:00 - 15:30
- TERMINY WYDARZENIA
- 14/09/2018
- KATEGORIA
- Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym (klasy 7-8)
14 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego dla klas 7-8 w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwała Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pani Dorota Ratkowska, która wraz z panią Edukator Magdaleną Masłowską omówiła i zaplanowała wcześniejsze działania. Pani Edukator już po raz trzeci odwiedziła szkołę w Lubiczu Górnym, w ubiegłym roku do projektu przystąpiły bowiem klasy gimnazjalne, w czerwcu klasy 1-6 SP.
Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z Wicedyrektorempanią Marleną Szamską-Kuczwalską, bardzo pozytywnie nastawioną do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, przybliżyła bieżące zagrożenia i potrzebę reagowania na nie, zaprosiła szkołę do podejmowania aktywności w tym obszarze, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.
Następnie w korytarzu szkolnym przed pracownią komputerową odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas: 7a, 7c i 8 aoraz nauczycielami. Pani Edukator powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie przybliżyła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący kilku omawianych uprzednio zagrożeń (hejt, stalking, grooming, phishing, seksting). Wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec pani Edukator podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu. Uczniowie gromkimi brawami podziękowali pani Edukator za prelekcję.
Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów. Dwa warsztaty w klasach: 8b i 8c dotyczyły – „Sekstingu i granic własnej prywatności”. Uczniowie poznali zagrożenie jakim jest seksting. Wypracowali w grupach przyczyny wysyłania swoich nagich zdjęć przez młodych ludzi, poznali konsekwencje upubliczniania materiałów sekstingowych oraz osoby i instytucje świadczące pomoc. Trzeci warsztat w klasie 7b dotyczył „Bezpieczeństwa w kontakcie z innymi użytkownikami”. Uczniowie obejrzeli film, wspólnie wypracowali w jaki sposób można pozyskiwać informacje od innych użytkowników sieci i jak nie ulec manipulacji. Poznali tematy zakazane w rozmowach z innymi użytkownikami oraz zjawisko groomingu.
Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanie Edukatora z nauczycielami. Nauczyciele tej szkoły dbają o regularne podnoszenie swoich kompetencji cyfrowych, adekwatnie reagują na sytuacje cyberzagrożeń. Atmosfera panująca podczas trzeciego już SDBC w SP im. T. Kościuszki w Lubiczu Górnym była wyśmienita. Pani Edukator została ponownie bardzo miło przyjęta a pani Mentor o wszystko zadbała. Uczniowie tej szkoły mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe.
- MIEJSCE WYDARZENIA
- Lubicz Górny, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym
- ADRES
- Lubicz Górny, Piaskowa 23