W środę, 26 października 2016 r., świętowano Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Publicznym Gimnazjum im. W. Reymonta (Zespół Szkół Samorządowych) w Wyśmierzycach.
Najpierw Edukator, Beata Górnicka, przeprowadziła rozmowę z wicedyrektorem szkoły, panem Piotrem Leweckim, na temat korzyści płynących z udziału w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, w tym zwiększenia świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń cyfrowych. Dyrektor otrzymał materiały edukacyjne, tj. plakaty, broszury dla nauczycieli i rodziców oraz filmy edukacyjne, będące pomocą w realizacji projektu. Przekazane zostały informacje nt. możliwości platformy edukacyjnej www.cyfrowobezpieczni.pl oraz zalet konkursu "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!" Następnie wszyscy gimnazjaliści odbyli spotkanie z Edukatorem w sali gimnastycznej, podczas którego zostali zachęceni do udziału w projekcie oraz mądrego korzystania z urządzeń podłączonych do Sieci. Film instruktażowy, pokazujący losy rówieśników, uczniowie obejrzeli w skupieniu. Uczniowie zostali zachęceni do korzystania z pomocy dorosłych w przypadku pojawienia się zjawiska cyberprzemocy. Poznali też instytucje, które świadczą pomoc na rzecz dzieci i młodzieży. Następnie odbyły się warsztaty z edukatorem dla uczniów klas: IIA, IIB i III. Podczas warsztatów dla klas drugich omówione zostały rodzaje cyberprzemocy. Film pozwolił uświadomić młodym ludziom, że nierozsądne postępowanie może być przyczyną wielu kłopotów. Podsumowanie – praca w grupach – przyniosła efekty w postaci plakatów: „Jak bronić się przed Cyberprzemocą”, „Rodzaje cyfrowej przemocy”, „Zasady postępowania w Sieci”. W klasie III, ze względu na powtarzające się zjawisko nieuprawnionego kopiowania zasobów internetowych, przeprowadzono warsztaty nt. prawa autorskiego oraz wiarygodności informacji dostępnych w sieci. Uczniowie zastanawiali się, które zasoby w Internecie warto przeglądać oraz w jaki sposób korzystać z multimediów, żeby nie naruszać prawa własności. Uczniowie zostali zachęceni do korzystania w zasobów e-podręczników oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Dyskutowano nad edukacyjną wartością zasobów zawartych na kanale YouTube. Uczniowie rozpoczęli prace nad plakatami dotyczącymi wiarygodności informacji w Sieci oraz zasadami Netykiety.
Ostatnim punktem Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego było spotkanie Edukatora z przedstawicielami Rady Pedagogicznej. Nauczyciele zostali zapoznani z ideą projektu Cyfrowobezpieczni.pl, z materiałami edukacyjnymi zawartymi na platformie edukacyjnej. Obejrzeli film, udostępniony w ramach projektu. Szczegółowo omówiono scenariusz spotkania dla rodziców, które zaplanowane zostało na 15 listopada. Nauczyciele otrzymali propozycję odbycia bezpłatnego kursu on-line, dostępnego na platformie, zostali zachęceni do uczestnictwa w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” a także otrzymali instruktaż dotyczący tworzenia bezpiecznych haseł, informacje na temat instytucji świadczących pomoc w przypadku cyberprzemocy.
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego wpisał się w Tydzień Bezpieczeństwa, zakończony uroczystym Happeningiem dla Bezpieczeństwa z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach.