W dniu 11 maja br. w Zespole Szkolno - PrzedszkolnymPublicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łazach przeprowadzono Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Po spotkaniu z panią dyrektor Edytą Kosek edukator Leszek Machaj zaprezentował zgromadzonym w sali wszystkim uczniom gimnazjum i nauczycielom założenia programu Bezpieczna Szkoła Cyfrowa "Cyfrowobezpiczeni.pl. Zachęcał do aktywnego udziału w programie i wykorzystania na lekcjach wychowawczych materiałów przygotowanych przez autorów programu. Przekazał także informację dot. miejsc świadczących pomoc w zakresie cyberzagrożeń. Kolejnym elementem SDBC były trzy warsztaty dla gimnazjalistów.
Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie projektu www.cyfrowobezpieczni. pl na każdym z warsztatów uczniowie oglądali inny film, który był podstawą do dalszej dyskusji na temat zagrożeń i właściwego (rozsądnego) korzystania z Internetu. Uczniowie pracowali również w grypach "z tekstem". Mieli za zadanie ułożyć opisane sytuacje w kolejności, rozpoczynając od najbardziej ich zdaniem niebezpiecznych i szkodliwych. Był to również fundament do rozpoczęcia dyskusji, podania przykładów a także odniesienia się do krótkich filmików. Wiodącym tematem we wszystkich trzech grupach była tematyka sekstingu, kształtowania i ochrony wizerunku, praw autorskich, kontaktów z nieznajomymi osobami poznanymi "w sieci". Uczniowie zapoznali się z zasadą tworzenia bezpiecznych loginów i haseł. Omówiono wiarygodność informacji w Internecie oraz ergonomią używania smartfonów i komputerów. Omówiono również bezpieczeństwo finansów, szczególnie korzystanie z kart płatniczych. Poruszono również kwestię odpowiedzialności prawnej i karnej, konsekwencji finansowych za naruszenie prawa.
Każdy z warsztatów rozpoczął się i zakończył wypełnieniem przez uczniów quizów wiedzy.
Na zakończenie SDBC edukator spotkał się z Radą Pedagogiczną przekazując podstawowe informacje dotyczące programu cyfrowobezpieczni, cyberzagrożeń oraz zaprezentował wszystkie materiały, jakie w ramach projektu przygotowano dla nauczycieli do dalszej pracy z uczniami i ich rodzicami oraz stronę internetową projektu www.cyfrowobezpieczni.pl z materiałami dla nauczycieli. Przekonywał również do częstszego wykorzystania nowoczesnych technologii i aplikacji w celach dydaktycznych. Omówiono założenia procedur oraz rekomendacje MEN wynikające z pisma pn. "Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów." .
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasta w Internecie.
W przeprowadzonym Szkolnym Dniu Bezpieczeństwa Cyfrowego wzięło udział 32 gimnazjalistów i 19 nauczycieli. Spotkanie to poszerzyło wiedzę uczestników w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.
Składam serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji projektu i serdeczne przyjęcie.
Leszek Machaj - "edukator cyfrowobezpieczni.pl"