Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej w Dubinach rozpoczął się 19 marca 2018 r. od spotkania z panią dyrektor szkoły Alina Ginszt,podczas którego edukator:
- przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla dyrekcji, nauczycielek i nauczycieli, uczennic i uczniów oraz rodziców młodzieży,
- zaprosiła szkołę do udziału i systemowej realizacji działań w organizowanym przez Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego konkursie dla szkół pt. „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” i innych, planowanych w danym roku szkolnym wydarzeniach;
- przekazała broszury dla nauczycielek i nauczycieli, dla rodziców, plakaty
i filmy.
Następnie odbył się apel, w którym uczniowie i uczennice z SP w Dubinach zaprezentowali bardzo ciekawe przedstawienie, w którym postaci prezentowały różne rodzaje zagrożeń występujących w sieci Internet. W apelu uczestniczyli uczniowie i uczennice z klas I-III oraz pani dyrektor i nauczycielki ze szkoły. W dalszej części edukator:
- zaprezentowała otrzymany od Stowarzyszenia film dotyczący cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów i uczennic klas I-III,
- przedstawiła podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa wśród uczniów i uczennic oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń,
- zaprezentowała główne założenia i cele projektu,
- zachęciła do udziału w organizowany przez Stowarzyszenie konkursie dla szkół „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”.
W dalszej części edukator przeprowadziła 3 warsztaty w klasach IV, VI i V. We wszystkich klasach zajęcia rozpoczęły się od wypełnienia przez uczniów i uczennice pre-testu. Następnie edukator wprowadziła uczniów i uczennice w zagadnienie prezentując filmy, które stały się kanwą do dyskusji na tematy: wiarygodność informacji w sieci bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w kontaktach z innymi użytkownikami sieci, ochrona własnego wizerunku w sieci i zagadnienia haseł, loginów i bezpiecznego logowania.
Warsztaty zakończono post-testem. Zestawienia wyników testu pokazują, że zdecydowanie większy procent prawidłowych odpowiedzi znalazł się w post testach. To pokazuje, że uczniowie z uwagą oglądali filmy, wnikliwie słuchali eukatora i wypowiedzi kolegów i koleżanek, brali udział w dyskusji oraz wykazali dużą dojrzałość i świadomość zagrożeń związanych z aktywnym uczestnictwem w cyberprzestrzeni.
Na zakończenie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego w SP w Dubinach odbyło się spotkanie edukatora z dyrekcją Szkoły, nauczycielami i nauczycielkami w ramach Rady Pedagogicznej.
Edukator przedstawiła tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania. Zaprezentowała film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców oraz przedstawiła uczestnikom spotkania scenariusz spotkania nauczyciela z rodzicami, który można realizować na kanwie zaprezentowanego filmu. Na zakończenie zaprezentowała materiały informacyjno-edukacyjne przekazane szkole - broszury nt. cyberbezpieczeństwa adresowane dla rodziców i nauczycieli, film do prowadzenia spotkań z rodzicami oraz film do zajęć z uczniami oraz plakat. Edukator zachęciła nauczycieli do korzystania ze strony https://www.cyfrowobezpieczni.pl/ . Omówiła zasoby witryny pod kątem materiałów edukacyjnych dla uczniów rodziców i nauczycieli.
Spotkanie zakończono konkluzją, że tematyka cyberbezpieczeństwa jest tematyką ważną, wymagającą uwagi zarówno nauczycieli jak i rodziców i służąca edukacji dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacyjnym.
W SDBC w SP w Dubinach wzięło udział 91 uczniów i uczennic oraz 26 nauczycieli i nauczycielek. W tej liczbie znalazło się 7 uczestników unikatowych.