w liczbie 107 uczniów oraz 11 nauczycieli przy sympatycznym wsparciu Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa a jednocześnie dyrektora Jolanty Kiełtyki.,
W ramach spotkania zostały zrealizowane następujące działania:
spotkanie z dyrektorem P.Jolantą Kiełtyką
spotkanie z uczniami i z nauczycielami w auli
warsztaty z uczniami
spotkanie z nauczycielamiSzkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w Szkole Podstawowej im. Obrońców Warszawy w Zedermanie
W czasie spotkania z dyrektorem przedstawiłam założenia projektu, ofertę wsparcia ze strony cyfrowobezpiecznych i rozmawiałam o szkolnych standartach cyberprzemocy.
Z całą społecznością uczniowską spotkałam się na sali gimnastycznej,gdzie na początku przedstawiłam ogólne założenia projektu,.Zachęcałam do udziału w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni”i omówiłam zadania konkursowe .
Uczniowie i nauczyciele obejrzeli filmy wprowadzający w tematykę bezpiecznego korzystania z sieci,przeznaczone dla młodszego i starszego przedziału wiekowego. Uczniowie bardzo chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi doświadczeniami o zagrożeniach a także o mądrym korzystaniu z Internetu. Wszystkie klasy zaprezentowały krótkie hasła związane z internetem a uczniowie starsi w rytmie hip hopu odśpiewali piosenkę.
Podczas trzech warsztatów w których udział wzięło 49 uczniów zwrócono uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo w kontaktach z innymi użytkownikami w sieci , na wizerunek w sieci oraz zasady higieny pracy z komputerem.
Uczniowie pracowali metodą warsztatową rozmawiając w grupach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Z przeprowadzonych quizów wynika, że dzieci mają świadomość korzyści i zagrożeń dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Na koniec odbyło się spotkanie z gronem pedagogicznym. Pokazałam stronę projektu /stera dla ucznia ,nauczyciela ,rodzica/, scenariusze lekcji, filmy. Przedstawiłam film i prezentację skierowaną do rodziców wraz z instruktażem dotyczącym przeprowadzenia części wywiadówki na temat cyberzagrożeń i ważnej roli rodziców. . Przekazałam otrzymane od Stowarzyszenia broszury do rodziców, nauczycieli, płytki z filmami oraz plakaty.
Ewa Stęplewska
Edukator Cyfrowobezpieczni.p