- OPUBLIKOWANO
- 24 października 2016
Pierwszy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego już dzisiaj!
Już dziś zostanie zorganizowany pierwszy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego - wydarzenie to odbędzie się w Gimnazjum nr 8 w Zamościu! Oznacza to, iż projekt Cyfrowobezpieczni.pl rozpoczyna swoją zasadniczą fazę, związaną z aktywną promocją bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w internecie wśród uczniów polskich szkół, nauczycieli oraz rodziców.
Jeszcze w tym roku zostanie zorganizowanych 285 Szkolnych Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego. Będą one odbywać się w tych placówkach, które zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie Cyfrowobezpiczeni.pl na rok 2016. Dni te prowadzić będzie szerokie grono wykwalifikowanych Edukatorów Cyfrowego Bezpieczeństwa, którzy tego lata zostali przeszkoleni specjalnie z myślą o tym, aby promować bezpieczne postawy w sieci oraz uczyć o tym, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są nieostrożni Internauci.
Na Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego składa się szereg działań, które realizowane są z myślą o tym, aby odpowiednie podejście do kwestii zagrożeń w sieci poruszać kompleksowo oraz szeroko. Dlatego też, Edukator prowadzący te wydarzenia będzie aktywnie współpracował nie tylko z samymi uczniami, ale także gronem pedagogicznym oraz dyrektorami placówek edukacyjnych – wszystko po to, aby poważny problem nieostrożnych czy wręcz niebezpiecznych zachowań młodzieży w sieci próbować rozwiązywać systemowo – tylko wtedy bowiem istnieje realna szansa na zmianę postaw.
Jednym z ważniejszych działań podczas Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego jest spotkanie z uczniami szkoły i gronem pedagogicznym (tzw. spotkanie na auli), w trakcie którego Edukator nie tylko prezentować będzie najważniejsze kwestie związane z cyberbezpieczeństwem dzieci oraz młodzieży – w tym istotne informacje na temat tego gdzie i u kogo szukać pomocy w niebezpiecznej lub trudnej sytuacji oraz jak unikać najczęstszych
niebezpieczeństw.
Uczniowie będą także uczestniczyć w warsztatach odbywających się w ramach lekcji w klasach, których tematy będą wybrane wraz z dyrekcją oraz nauczycielami. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby podejmować problemy ważne z punktu widzenia uczniów szkoły – tego na jakie niebezpieczeństwa byli narażeni i tego jakich nieprzyjemności sami doświadczyli w sieci. W trakcie lekcji uczniowie będą także rozwiązywać testy wiedzy - quizy sprawdzające to, czego nauczyli się w trakcie Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Niemniej ważnym elementem Dni Bezpieczeństw jest także szkolenie dla Rady Pedagogicznej szkoły. Bowiem tylko nauczyciele w pełni świadomi zagrożeń, rozumiejący młodzież i mający wiedzę na temat zagrożeń, które na nich czyhają, mają szansę faktycznie przyczynić się do powstania w szkole klimatu nie tylko kształtującego odpowiedzialne postawy uczniów, ale także ułatwiającego zmierzenie się z trudnymi sytuacjami, gdy do takich dojdzie.
Wszystkie Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego będą relacjonowane na stronie Cyfrowobezpieczni.pl na profilach szkoły. Zachęcamy więc do regularnych odwiedzin i śledzenia postępów w projekcie, a te szkoły które jeszcze nie zgłosiły się do projektu serdecznie zapraszamy do dokonania zgłoszenia w serwisie internetowym projektu pod adresem: https://www.cyfrowobezpieczni.pl/formularz-zgloszeniowy-szkoly
Fot. Freepic.com