- OPUBLIKOWANO
- 23 maja 2016
Spotkanie regionalne w Katowicach
Kolejne wydarzenie regionalne projektu Cyfrowobezpieczni.pl odbyło się 19 kwietnia w Auli im. Kazimierza Lepszego na Uniwersytecie Śląskim. Spotkanie, które zostało zorganizowane we współpracy z władzami Uniwersytetu, zgromadziło kilkadziesiąt osób zainteresowanych problematyką cyberbezpieczeństwa z województwa śląskiego.
Po przywitaniu uczestników przez Grzegorza Foltaka, koordynatora projektu Cyfrowobezpieczni, głos zabrała Dominika Hofman - Kozłowska, przedstawicielka Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego. Zaprezentowała ona ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci oraz ich rodziców, jak również dla młodzieży szkół średnich. Celem prowadzonych zajęć jest wzbudzanie w młodzieży ciekawości poznawczej i inspirowanie do odkrywania nowych obszarów zainteresowań. Zajęcia te ukazują korzyści, jakie daje wykształcenie uniwersyteckie, a także pomaga w planowaniu własnej drogi do sukcesu zawodowego osób przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Dominika Hofman - Kozłowska zaprezentowała również ofertę Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. W ramach tej formy edukacyjnej prowadzone są dwa projekty: Intensywne Warsztaty Maturalne – regularne spotkania w małych grupach, a także Szybkie Powtórki Maturalne – wykłady dla dużych grup, w wersji: weekendowej, nocnej oraz podczas ferii zimowych. Spotkania prowadzone są przez nauczycieli akademickich wykorzystujących nowoczesne metody dydaktyczne i cyfrowe narzędzia pracy.
Następnie głos zabrali Grzegorz Foltak oraz Marcin Mechla ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, koordynatorzy projektu Cyfrowobezpieczni.pl. Przedstawili oni zakres działań, które będą podejmowane w najbliższym czasie oraz omówili poszczególne etapy projektu, planowane do realizacji przez najbliższe trzy lata w 2 200 szkołach w całej Polsce. Ponadto, zachęcali do wzięcia udziału w niedawno ogłoszonym konkursie dla szkół oraz omówili szczegółowo regulamin i zadania konkursowe. Jego celem jest motywowanie szkół do podejmowania działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych pośród nauczycieli i uczniów szkół oraz ich rodziców.
Po krótkiej przerwie Grzegorz Foltak przedstawił możliwości jakie dają środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Przedstawiając modele współpracy w tej dziedzinie z samorządami i szkołami nakreślił schemat działania w celu pozyskania funduszy na infrastrukturę sieciową, sprzęt, zajęcia pozalekcyjne dla uczniów oraz szkolenia dla nauczycieli.
Spotkanie w Katowicach zakończyła dyskusja uczestników konferencji. Poruszane tematy dotyczyły głównie doświadczeń w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego w macierzystych szkołach oraz we własnych domach. Pojawiły się również pytania dotyczące zaangażowania szkół oraz mentorów w działania projektowe. Wydaje się, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, gdyż już chwilę po konferencji pojawiły się nowe zgłoszenia szkół do projektu Cyfrowobezpieczni.pl.