- OPUBLIKOWANO
- 05 września 2018
SDBC w Szkole Podstawowej w DSOSW nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących
SDBC w Szkole Podstawowej w DSOSW nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących.
- Wstępny kontakt z placówką odbył się telefonicznie. Dwukrotne rozmowy z Dyrekcją pozwoliły na dokładne określenie specyfiki szkoły, problemów z którymi się zmaga w związku z używaniem przez dzieci i mlodzież internetu. Podczas tych rozmów określono również plan spotkania w ramach SDBC.
- Bezpośrednie spotkanie z Panią Dyrektor odbyło się dodatkowo w dniu przeprowadzenia SDBC. Dyrekcja zwróciła uwagę na problem przesyłania sobie przez młodzież zdjęć, dostęp do nieodpowiednich treści i filmów, wyraziła również swoje zaniepokojenie zbyt częstym i zbyt długim korzystaniem dzieci i młodzieży z urządzeń elektronicznych. Podczas rozmowy została również omówiona specyfika placówki i rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas prowadzenia warsztatów z dziećmi i młodzieżą niewidomą lub słabowidzącą.
- Z uwagi na bardzo mało liczne klasy we wszystkich zajęciach udział brała niewielka liczba dzieci i młodzieży
- Spotkanie na auli trwało ok. 20 min, zostało nim objęte 20 dzieci. Podczas spotkania uczniowie chętnie wypowiadali się na tematy związane z internetem, w bardzo zaangażowany sposób dzielili się swoimi doświadczeniami. Równocześnie zostały zaprezentoowane podstawowe założenia i cele projektu, zwrócono uwagę na szczególną wartość udziału w konkursie dla Szkół.
- Następnie zostały przprowadzone 3 warsztaty: po jednym w klasie 4, 5 i 6. Ponownie przy nieiwlkiej frekwencji. Warsztaty miały formę pogadanki, podczas której dzieci z zaangażowaniem wypowiadały swoje wnioski po obejrzeniu filmów o bezpiecznym korzystaniu z internetu. W klasie 4 skupilismy się na bezpieczeństwie w kontaktach z obcymi i ergonomii i bhp korzystania z urządzen elektronicznych. W klasie piątej ponadto mocno wybrzmiala tematyka rozsyłania swoich zdjęć, korzystania z FB oraz potrzeby dużej uważności przy wchodzeniu w różne internetowe wyzwania typu "challeng". W klasie szóstejzostał poruszony problem praw autorskich oraz ściągania z sieci nielegalnego oprogramowania.
- Następnie odbyło się spotkanie z nauczycielami, podczas którego kadra pedagogiczna sama i z dużym zaangazowaniem przystąpiła do opracowania działań związanych z przeciwdziałaniem niepożądanym skutkom wykorzytywania internetu i zachęcaniem do korzystania z niego w mądry i wartościowy sposób.
- Szkolnemu mentorowi przekazano plakaty oraz broszury informacyjne dla nauczycieli i rodziców.
- AUTOR ZDJĘĆ
- M.J. Szulc