- OPUBLIKOWANO
- 07 grudnia 2016
Jaworzno - Gimnazjum nr 9 im. Janusza Korczaka - SDBC
Zgodnie z wcześniejszym planem, przy wydatnej pomocy Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa - pani Agnieszki Gacek - w dniu 5 grudnia 2016 roku w Gimnazjum nr 9 im. Janusza Korczaka w Jaworznie przeprowadzono Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego.
Podczas spotkania z Dyrektorem Szkoły - z panią Dorotą Dubiel - przedstawiony został zakres wsparcia zadania publicznego oraz jasno wyrażone zaproszenie Szkoły do udziału w konkursie dla szkół pt. "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni", a także do innych planowanych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Zadeklarowana została także pomoc ze strony edukatora dla ewentualnych potrzeb w przyszłości. Pani Dyrektor zaproponowała, aby w warsztatach uczestniczyły wszystkie klasy Gimnazjum – po dwie klasy (a i b) z każdego rocznika, a także zasygnalizowała potrzebę zwrócenia uwagi podczas spotkania z Radą Pedagogiczną na dostępne i możliwe do wykorzystania materiały na spotkaniu z rodzicami - ze względu na bliski termin tego spotkania. Podczas dyskusji pani Dyrektor poinformowała, że Gimnazjum stosuje rekomendowane standardy bezpieczeństwa on-line dla placówek edukacyjnych, a także o osiągnięciach w ostatniej edycji konkursu, w którym jedna z nagród przypadła pani Agnieszce Gacek – Szkolnemu Mentorowi Cyberbezpieczeństwa.
W trakcie spotkania edukatora z uczniami, uczennicami, nauczycielami i nauczycielkami Szkoły w ramach tzw. "szkolnego apelu" zaprezentowane zostały na wstępie główne założenia i cele projektu, a poprzez wskazanie szeroko rozumianych korzyści zachęcono wszystkich obecnych do ponownego uczestnictwa w konkursie dla Szkół pt. "Jesteśmy cyfrowobezpieczni" starając się wykorzystać zdobyte już wcześniej doświadczenia. Z filmoteki Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" zaprezentowany został film pt. "Film dla uczniów - Final", który wzbudził duże zainteresowanie. Kolejnym elementem apelu było przedstawienie na bazie materiałów Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" zagrożeń, z którymi mogą spotkać się dzieci i młodzież podczas wykorzystywania nowoczesnych technologii cyfrowych, wykazując dużą dbałość o podkreślenie niepodważalnych pozytywów, szans w tym zakresie.
Warsztaty w klasach z każdym rocznikiem Gimnazjum – przebiegały generalnie według jednakowego scenariusza rekomendowanego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” przy wykorzystaniu materiałów dostępnych na stronie Stowarzyszenia. Pre i post quiz nie wywołał większych wrażeń na uczniach i nie rodził według ogólnej oceny większych problemów. Następnie - na życzenie zarówno pani Dyrektor, jak również samych uczniów – nastąpiło pewnego rodzaju podsumowanie filmu zaprezentowanego na spotkaniu w auli Gimnazjum, starając się wyraźnie zwrócić uwagę na przyjęcie właściwej postawy, przeciwdziałającej zaistniałym na filmie skutkom. W kolejnym kroku omówiono podstawowe sposoby i metody przeciwdziałania zagrożeniom mogącym zaistnieć w cyberprzestrzeni, podkreślając istotę stosowania zasady ograniczonego zaufania i świadomego zachowania.
Przed końcem lekcji zaprezentowany został film, który generalnie wskazany był przez Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa – panią Agnieszkę Gacek, a który nie był jeszcze oglądany przez młodzież podczas wcześniej organizowanych prelekcji w tym zakresie. Reasumując przebieg warsztatów w klasach Gimnazjum - pod kątem skuteczności przekazu i dotarcia z tematem do uczniów - wyrażę opinię, że budowanie świadomości dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii jest ze wszech miar zasadne. Wpojenie rutynowej dbałości i konsekwentnego przestrzegania zasad wymaga potraktowania tego jako ciągły proces, traktując to wyzwanie na tym etapie edukacyjnym - jako bardziej organizacyjne, a nie jako problem informatyczny.
Ostatnim elementem SDBC było spotkanie z Radą Pedagogiczną. Na wstępie krótko zdano relację i przekazano spostrzeżenia z odbytych warsztatów z uczniami. Następnie poruszono tematykę cyberzagrożeń poprzez bardziej ogólnie zakreśloną klasyfikację zagrożeń, motywy i podział intruzów. Wskazane zostały materiały występujące na portalu cyfrowobezpieczni.pl dotyczące standardów bezpieczeństwa w placówkach oświatowych, jednak ze względu na praktyczne ich stosowanie w Gimnazjum, temat nie był rozwijany. Główną osią tematyczną kolejnej części spotkania była szeroko rozumiana współpraca z rodzicami. Omówiono film, prezentację oraz broszury przeznaczone dla rodziców, a także rekomendacje dotyczące przeprowadzenia spotkania z rodzicami. Ostatnim elementem było przekazanie otrzymanych od Stowarzyszenia „Miast w Internecie” broszur nt. cyberbezpieczeństwa, plakatów i dwóch filmów na CD.